K ohňostroji je nově potřeba souhlas majitele pozemku

- Aktuality autor: pal

Sněmovna v pátek schválila novelu zákona o pyrotechnice, podle které musí mít pořadatelé profesionálních ohňostrojů písemný souhlas vlastníka pozemku. Ohlašovací povinnost hasičům a obcím i nadále zůstává. Novelu ještě musí schválit Senát. 

Pořadatelé ohňostrojů musí mít nově souhlas vlastníka pozemku. Ilustrační foto

Pořadatelé ohňostrojů musí mít nově souhlas vlastníka pozemku. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Souhlas vlastníka parcely bude muset být písemný. Poslanec ČSSD Václav Zemek neprosadil úpravu, aby mohl mít i jinou formu. Zachování lhůty dvou pracovních dnů pro ohlašování ohňostrojů doporučil sněmovní hospodářský výbor.

Novela má také zavést systém sledovatelnosti pyrotechnických výrobků. Výrobce bude muset pyrotechnické výrobky označovat registračním číslem a zároveň bude povinen vést evidenci těchto čísel. "Každý hospodářský subjekt musí být schopen poskytnout příslušným orgánům informaci, od koho výrobek koupil a komu jej dodal," uvádí důvodová zpráva k zákonu.

Norma rovněž stanoví množstevní limity pro skladování pyrotechnických výrobků při prodeji. Pro prodejní místnost je stanoven limit 80 kilogramů čisté hmotnosti výbušných látek. V případě tzv. příručních skladů se limity liší podle způsobu skladování od 200 do 750 kilogramů.

V České republice je 27 výrobců, 13 dovozců a 55 distributorů pyrotechnických výrobků. V současné době provádí kontrolu pyrotechnických výrobků jak Česká obchodní inspekce, tak Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva. Zákon o pyrotechnice působnost ČOI ještě rozšiřuje, zkušebnímu ústavu se budou hlásit záměry vystavování pyrotechnických výrobků.

Tagy: Česko domácí bezpečnost pyrotechnika Poslanecká sněmovna ČR

Zdroje: ČTK