K oblasti Japonska zasažené zemětřesením se blíží tajfun

- Aktuality autor: red

Jih Japonska sužuje tajfun, který postupuje na severovýchod země, kde by mohl svými lijáky a vichry zasáhnout oblast, kterou začátkem března zdevastovalo silné zemětřesení.

Tajfun nazvaný Songda přišel z jihu od Filipín. Na japonském ostrově Okinawa na jihu země zranil 57 lidí, z toho pět těžce, sdělila policie. Tamní poškozená jaderná elektrárna Fukušima oznámila, že proti případnému působení bouře přijala potřebná opatření a také že se podařilo obnovit chladící systém reaktoru.

V oblasti elektrárny Fukušima již v důsledku tajfunu zesílily deště a obavy, že se do Tichého oceánu dostane radiací kontaminovaný déšť. Provozovatel jaderné elektrárny oznámil, že objekt pokryl umělou pryskyřicí, aby se zabránilo, že vítr či déšť odnese radioaktivní látky.

Tajfun budou provázet přívalové deště

Meteorologové zatím nejsou s to určit, zda bouře plně zasáhne i oblast Fukušimy. Předpovídají ale, že se tajfun do večera zmírní. Budou ho však podle nich dále provázet přívalové deště. Nad Tokiem, které leží 220 kilometrů od elektrárny, se bouře očekává v pondělí kolem 9:00 místního času (v pondělí ráno 2:00 SELČ).

Technikům se podařilo zprovoznit chladící systém jednoho ze čtyř poškozených reaktorů jaderné elektrárny, oznámila společnost TEPCO, která objekt spravuje. Upřesnila, že se vyměnil motor pumpy, která čerpá vodu k ochlazení reaktoru a jaderného paliva. Dodala, že porucha pumpy zvedla dočasně teplotu vody v reaktoru z 68 na 93,7 stupně Celsia.

Tagy: zemětřesení Japonsko tajfun deště

Zdroje: ČTK