K moravské národnosti se při sčítání přihlásilo přes půl milionu lidí

- Aktuality autor: Jan Pastor

K moravské národnosti se při nedávném sčítání lidu v České republice přihlásilo 630.897 lidí. Jako svoji jedinou národnost ji uvedlo 522.474 osob. V kombinaci s jinou národností si ji zapsalo dalších 108.423 občanů.

Dnes to řekl Josef Škrabal z odboru statistiky vývoje obyvatelstva Českého statistického úřadu v Praze. Upřesnil, že teprve v uplynulých dnech byl sečten počet lidí se dvěma národnostmi.

Ze 108.423 lidí z této skupiny obyvatelstva si kolem 99.000 zapsalo národnosti moravská-česká, asi 4600 lidí pak zvolilo kombinaci moravská-slezská a 1650 osob uvedlo národnosti moravská-slovenská. Nejvyšší počet lidí s moravskou národností žije v Jihomoravském kraji, kde tvoří bezmála třetinu obyvatel.

Počet lidí s moravskou národností se výrazně zvýšil

V roce 1991 se při sčítání k moravské národnosti přihlásilo 1,3 milionu občanů ČR. V roce 2001 tak učinilo jen 380.000 lidí, přičemž mnozí netušili, že si ji lze zapsat. Celkový počet lidí s moravskou národností se tak za uplynulých deset let výrazně zvýšil a dosáhl přibližně polovičního výsledku z roku 1991.

"Výsledky sčítání jsou pro příznivce Moravy příznivé. Předpokládáme, že počet lidí s moravskou národností se bude dále zvyšovat. Sčítání ukázalo, že veřejnost na Moravě se stále více hlásí ke svým kořenům, má zájem o její historii a tradice," řekl dnes Jaroslav Krábek, předseda sdružení Moravská národní obec (MNO), které svými akcemi připomíná minulost Moravy.

Doplnil, že v této souvislosti vznikají i úspěšné celomoravské akce. Patří k nim především pravidelné oslavy moravských duchovních patronů sv. Cyrila a Metoděje. Čtyři moravské kraje vydávají společně turistické průvodce po Moravě. Na příští rok, kdy se bude slavit 1150. výročí příchodu věrozvěstů na Velkou Moravu, připravují publikaci o jejich významných církevních památkách a poutních místech.

Zdroje: ČTK