K masakru v Bagdádu se přihlásila Al-Káida

- Aktuality autor: Jan Pastor

Jedna ze skupin teroristické sítě Al-Káida se přihlásila k sérii atentátů, při které ve čtvrtek v Bagdádu zahynulo sedm desítek lidí. Podle agentury AP vydala Al-Káida prohlášení v pondělí večer. Potvrdily se tak spekulace z minulého týdne, že akci podobného rozsahu jsou nyní v Bagdádu schopni podniknout pouze sunnité z irácké Al-Káidy.

Představitelé Al-Káidy v prohlášení tvrdí, že jejich čtvrteční útok byl míněn jako výraz podpory vězněným sunnitům a zároveň jako projev úcty těm, kteří byli popraveni.

Atentátníci ve čtvrtek koordinovaně zaútočili na 15 místech v iráckém hlavním městě. Série pumových útoků připravila o život 72 lidí a další více než dvě stovky zranila. Akce, která podle médií vyvolává přízrak obnoveného sektářského násilí, byla nejničivějším útokem v Iráku po nedávném stažení amerických vojáků ze země. Bomby vybuchly v ranní špičce hlavně v šíitských čtvrtích.

Exploze otřásly iráckou metropolí v době, kdy se Bagdád chystá pohnat k soudu sunnitského viceprezidenta Tárika Hášimího. Je podezřelý, že se podílel na přípravě teroristických atentátů v minulých letech. Byl na něj vydán zatykač, ale Hášimí zatím zadržen nebyl, je v kurdské oblasti na severu Iráku. Vinu popírá a považuje obvinění za reakci šíitů na kritiku, kterou proti jejich vládě vznesli sunnité. Podle nich premiér Núrí Málikí vytváří diktátorské ovzduší podobné tomu, jaké v Iráku panovalo za bývalého prezidenta Saddáma Husajna.

Tagy: al-kaida Bagdád

Zdroje: ČTK