K ISS poprvé zamíří soukromá vesmírná loď

- Aktuality autor: Danica Klein

K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) odstartovala dnes ve 2:35 SELČ z floridského Mysu Canaveral loď Dragon americké společnosti SpaceX. První soukromé kosmické plavidlo zásobující ISS by k orbitálnímu komplexu mělo dorazit ve středu. 

Vesmírná stanice ISS

Vesmírná stanice ISS,zdroj: Isifa.com

"Byl to zlomový moment vesmírných letů," prohlásil po startu ředitel amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Charles Bolden. "Z americké půdy opět vypouštíme lodě s potřebnými zásobami pro naše astronauty," dodal. Po zrušení programu raketoplánů v roce 2011 neměly Spojené státy kosmické prostředky pro dopravu materiálu na ISS. 

Prezidentka SpaceX Gwynne Shotwellová rovněž označila první oficiální zásobovací let své firmy k ISS za mimořádně významný. Na tiskové konferenci prohlásila, že společnost bude pokračovat ve vývoji a ve zvyšování spolehlivosti těchto zásobovacích plavidel. 

Růst buněk v podmínkách mikrogravitace

Současná mise s označením CRS-1 navazuje na zkušební let k orbitálnímu komplexu, který Dragon podstoupil letos v květnu. Tehdy si tato loď připsala historickou premiéru, když se jako vůbec první soukromé kosmické plavidlo spojila s ISS. Celý let, který skončil bezpečným přistáním v Tichém oceánu, byl považován za úspěšný. 

Dragon na oběžnou dráhu dnes vynesl přes 450 kilogramů nákladu. Převážnou část tvoří zásoby pro posádku komplexu, ale nechybí ani materiál potřebný pro vědecké experimenty, které astronauti na oběžné dráze provádějí. Na palubě soukromé lodi tak je například rostlina huseníček rolní, na níž chtějí astronauti studovat růst buněk v podmínkách mikrogravitace. 

Vesmírné plavidlo, které se na oběžnou dráhu dostalo díky nosné raketě Falcon 9, má ke stanicí přiletět ve středu. Velitelka ISS Sunita Williamsová poté pomocí robotické paže zásobovací loď uchopí a připojí k jednomu ze stykovacích uzlů komplexu. 

Dragon zůstane u ISS několik týdnů, odpoutat by se měl koncem října. Přistání na padácích je naplánováno do vod Tichého oceánu. Očekává se, že zpět na Zemi dopraví 330 kilogramů materiálů z pokusů prováděných na oběžné dráze a 230 kilogramů už nevyužívaného vybavení stanice. 

Start je naplánovaný na 15. prosince

Let Dragonu je prvním z plánovaných 12 zásobovacích letů, které si u SpaceX za 1,6 miliardy dolarů (31 miliard korun) objednal NASA. Do konce roku by tato soukromá loď měla k orbitálnímu komplexu zamířit ještě jednou, start se předběžně plánuje na 15. prosince. 

SpaceX v současnosti vyvíjí také verzi Dragona, která by mohla vynášet na oběžnou dráhu kolem Země lidskou posádku. Upravená verze by mohla podle představ SpaceX přepravovat až sedm astronautů. Spojené státy by tak opět získaly prostředek, kterým by vlastními silami vynesly do kosmu astronauty. Nyní se o tuto dopravu starají ruské lodě Sojuz.

Tagy: ISS vesmír mise raketoplán

Zdroje: ČTK