K dodatečným obecním volbám přišly v průměru dvě třetiny voličů

- Aktuality autor: red

V dodatečných komunálních volbách přišly hlasovat v průměru dvě třetiny voličů. Volby se konaly v sobotu v 16 obcích, kde se nemohly loni v říjnovém termínu uskutečnit kvůli nedostatku kandidátů. Nyní si lidé vybrali 106 zastupitelů z 225 uchazečů.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Strany mezi nimi měly šest adeptů, zvolen byl jen jeden z pěti komunistů kandidujících za místní seskupení. Nízká volební účast byla v obcích, kde měli lidé na výběr jen jednu kandidátku. Nejnižší byla v obci Zlosyň na Mělnicku, kde bylo o složení zastupitelstva rozhodnuto předem, neboť na pět míst se přihlásilo pět kandidátů.

Hlasovalo 92 z 330 voličů

Hlasovat tak přišlo jen 92 z 330 voličů, tedy 27,88 procenta. Ve Zhoři na Tachovsku přišlo schválit volbu sedmi zastupitelů ze sedmi kandidátů 36 procent lidí. V Chotči na Pardubicku, v Myslince na Plzeňsku a v Kovanci na Mladoboleslavsku měli také jen jednu kandidátku, ale s více uchazeči. Volební účast se tam pohybovala od 47 do 68 procent.

Nejvyšší účast byla v Brumově na Brněnsku, kde o těsném vítězství seskupení Druhá šance nad Sdružením pro Brumov v poměru 4:3 rozhodovalo 171 ze 196 voličů, tedy přes 87 procent. Více než čtyři pětiny voličů hlasovaly také ve Chlenech na Rychnovsku, kde vyhrála Volba pro Chleny v poměru 5:2, a v Horní Kounici na Znojemsku, kde "Sdružení nezávislých kandidátů 7" se ziskem čtyř ze sedmi mandátů zvítězilo nad dvěma uskupeními.

Zdroje: ČTK