K atentátům v Bagdádu se hlásí skupina spojená s Al-Káidou

- Aktuality autor: red

K nedělním sebevražedným atentátům, které v iráckém hlavním městě Bagdádu zabily 155 lidí, se přihlásila skupina napojená na Al-Káidu. Oznámila to agentura Reuters.

Skupina Islámský stát v Iráku (ISI) umístila své prohlášení s pondělním datem na internetové stránky, jež militantní ozbrojenci často využívají, když se hlásí k zodpovědnosti za podobné útoky.

Text uvádí, že terčem atentátů bylo ministerstvo spravedlnosti a budova bagdádského provinčního shromáždění. "Sebevražední útočníci mířili na doupata nevěry a pilíře (...) šíitského státu na území kalifátu," uvádí se v prohlášení.
Užitý jazyk často používají militantní sunnitští Arabové při popisu šíitské většiny, která převládá v iráckém vedení od invaze sil vedených USA v roce 2003.

"Mezi vybranými terči bylo ministerstvo útlaku označované jako ministerstvo spravedlnosti a bagdádské provinční shromáždění...Nepřátelé rozumějí pouze jazyku síly," píše se v prohlášení.

Stejná skupina se přihlásila i k útokům u vládních ministerstev, které si v srpnu vyžádaly 95 lidských životů.


Nedělní atentáty provedli útočníci ve dvou minibusech, jimž se podařilo překonat zákaz vjezdu velkých vozidel do přísně střeženého centra Bagdádu. Kromě 155 mrtvých bylo kolem 700 lidí zraněno.

Zdroje: ČTK