K atentátu v Istanbulu se přihlásil IS, policie zadržela osm lidí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 2. 1. 2017 19:20) - Aktuality autor: roj

Za silvestrovským útokem v istanbulském klubu stojí zřejmě radikální organizace Islámský stát, která se k němu přihlásila. Na oslavě konce roku zemřelo 39 lidí, převážně cizinců, žádný Čech mezi nimi nebyl. Střelec je stále neznámý, turecká policie ale zadržela osm podezřelých. 

Při útoku zemřelo 39 lidí, z toho 12 Turků

Při útoku zemřelo 39 lidí, z toho 12 Turků,zdroj: Profimedia.cz

"Jako pokračování požehnaných operací, které Islámský stát provádí proti ochránci kříže Turecku, hrdinný voják chalífátu zasáhl jeden z nejznámějších nočních klubů, kde křesťané slaví svůj odpadlický svátek," uvedl IS v prohlášení. Pachatel podle islamistické agentury Amak střílel na rozkaz vůdce IS a samozvaného chalífy abú Bakra Bagdádího.

Organizace Islámský stát se v minulosti jen zřídka hlásila k teroristickým útokům na tureckém území, upozornila agentura AFP. Islamisté podle odborníků tímto postupem chtěli sice vyslat Ankaře jasný signál, nechtěli ale zároveň ztratit podporu, kterou jim poskytují určité sunnitské kruhy v Turecku.

Policie má útočníkovy otisky prstů 

Zatím neznámému střelci, který by podle spekulací tureckých médií mohl být Uzbek nebo Kyrgyz a který v noci na neděli v klubu Reina v evropské části největšího tureckého města pozabíjel 39 účastníků novoročních oslav, jsou turecké úřady údajně na stopě.

Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş v pondělí oznámil, že policie získala otisky prstů a základní informace o vzhledu "teroristy". "Práce na jeho identifikaci se tím urychlí," dodal.

Podle něho je jasné, že intervence turecké armády v Sýrii, která trvá od srpna, rozhořčila teroristické skupiny a ty, kteří za nimi stojí. Intervence však prý bude pokračovat, "dokud nebudou odstraněny všechny hrozby vůči Turecku".

Kurtulmuş také řekl, že novoroční útok byl o dost rozdílnější oproti předchozím atentátům v Turecku a že jeho cílem bylo rozdělit tureckou společnost.

Zpravodajský server listu Hürriyet oznámil, že turecké úřady v souvislosti s atentátem zadržely už osm osob. Z čeho je policie podezřívá, zatím není jasné.

Úřady identifikovaly všech 39 obětí

Turecké úřady už identifikovaly všechny oběti. Není mezi nimi žádný Čech, uvedlo české ministerstvo zahraničí. 

Podle tureckých médií je mezi mrtvými 27 cizinců například ze Saúdské Arábie, Libanonu, Jordánska, Belgie, Kanady, Ruska, Izraele nebo Sýrie. Oběť z Tunisu měla také francouzské občanství.

Mezi mrtvými jsou podle německého ministerstva zahraničí také dvě osoby, které dlouhodobě žily v Německu. Jedna z nich měla německé i turecké občanství, druhá pouze turecké. Téměř 70 lidí střelec v klubu zranil.

Tagy: zahraničí Turecko Islámský stát (IS) terorismus a násilí útoky a atentáty

Zdroje: ČTK