Jurečka míří s prosíkem za Babišem. Chybí mu 500 milionů v rozpočtu

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Letošní rozpočet ministerstva zemědělství (MZe) je ochuzen zhruba o pět set až šest set milionů korun. Chybí zejména peníze na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) a na národní dotační titul. Ministr zemědělství Marian Jurečka to oznámil po úterním jednání s premiérem Sobotkou. Jurečka má v plánu jednat s ministrem financí Andrejem Babišem o navýšení rozpočtu.

Marian Jurečka

Marian Jurečka,zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

"Nám v tento okamžik chybí především profinancování PGRLF, tam dnes máme alokovánu prakticky nulu," uvedl ministr zemědělství. "Je to instituce, která je jedna z nejefektivnějších, nejlépe hodnocená zemědělci," poznamenal Jurečka. Věří, že se s Babišem na navýšení rozpočtu pro fond, jež zemědělcům dotuje úroky či poskytuje garance k přijatým úvěrům, dohodne. 

Na národní dotace chybí asi dvě stě až tři sta milionů korun, řekl Jurečka. Podle návrhu schváleného Sněmovnou v závěru loňského roku by na národní dotační programy, které představují jen malou část celkových agrárních podpor, mělo letos směřovat 1,5 miliardy Kč, meziročně o dvě stě milionů více. "Je důležité pokusit se nastavit tu nejvyšší možnou míru, kterou nám Evropská komise pro jednotlivé dotační tituly dává, abychom to dokázali naplnit," poznamenal Jurečka s tím, že chce podpořit především chovatele prasat a drůbeže. 

Největší část národních dotací v posledních letech směřuje na takzvaný nákazový fond pro chovatele hospodářských zvířat. V rámci národních programů jsou podporování například také zpracovatelé, včelaři či ovocnáři. Národní dotace směřují i k rybníkářům či do státních hřebčínů. 

Tagy: rozpočet ministerstvo zemědělství hnutí Ano

Zdroje: ČTK