Juncker k lucemburskému daňovému skandálu stále mlčí

- Aktuality autor: var

Předseda Evropské komise a někdejší lucemburský premiér Jean-Claude Juncker stále nijak nekomentoval nedávná odhalení, že Lucembursko v minulých letech umožňovalo mnoha nadnárodním firmám platit jen velmi nízké daně.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker mlčí.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker mlčí.,zdroj: Profimedia.cz

Mluvčí komise Mina Andreevová dnes novinářům jen řekla, že komise bude "odpovídajícím způsobem" reagovat na případnou žádost o vysvětlení od Evropského parlamentu. 

Europarlament se schází ve středu a ve čtvrtek. Mnozí jeho poslanci už v souvislosti s kauzou označovanou jako "Luxleaks" zpochybnili Junckerovu důvěryhodnost. 

Tajné dohody s Lucemburskem uzavřelo okolo 340 velkých firem jako je Apple, Ikea, Pepsi či Deutsche Bank. Dohody z let 2002 až 2010 představují ztráty v objemu miliard eur pro země, v nichž by tyto podniky za jiných okolností danily. 

Juncker byl premiérem Lucemburska od poloviny 90. let do loňského prosince. Nynější vláda knížectví zdůrazňuje, že na uzavřených dohodách není nic nezákonného. Kauza je nyní pro Junckera především politickou komplikací, jako předseda Evropské komise má totiž dbát na dodržování stejných podmínek pro všechny členy unie. 

Komise také klade velký důraz na boj s daňovými úniky. Přesto jeho mluvčí v minulých dnech uváděli, že novinářská zjištění nechávají šéfa komise "v klidu". 

Tagy: skandál daně EU Brusel Evropská komise zahraniční politika Lucembursko

Zdroje: ČTK