Julínek o sobě dává vědět. Volovina, říká k reformě zdravotnictví

- Aktuality autor: red

Ministr zdravotnictví Leoš Heger se nechal přesvědčit, a tak z jednou forem nadstandardu bude od příštího roku možnost připlatit si za špičkového lékaře. Měla by tak skončit praxe, kdy pacienti ve snaze dostat se k profesorům či přednostům klinik volili cestu úplatků. Jeho předchůdce ve funkci Tomáš Julínek však poukazuje na to, že je třeba definovat zákonný nárok a nadstandard sám o sobě je nesmysl.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Další z cest, jak pomoci nemocnicím v jejich finanční situaci, bude od příštího roku možnost připlatit si za porod nebo operaci, aby je provedl konkrétní lékař. Pacienti ji budou moci využít v rámci nadstandardu. „Koncem roku k tomu vydáme pokyn, řekneme, jak bychom si to představovali a nemocnice si to pak nastaví podle svých možností," uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger pro Hospodářské noviny.

Lékařům z odborných společností se tak podařilo ministra přesvědčit, že tato praxe nijak nenaruší běžný provoz v nemocnicích. Od tohoto kroku si jeho zastánci slibují, že pacienti, kteří se chtějí dostat k profesorům či přednostům klinik, už nebudou muset nikomu strkat peníze do kapsy. Z úplatků se stanou regulérní příplatky a nemocnice se o ně pak s lékaři rozdělí.

Měl by se definovat zákonný nárok, ne nadstandard

„Některé nemocnice to měly v nabídce už teď. Když to uváděly ve svém ceníku, tak toho pacienti mohli využít. Ale v zákoně na to žádné právo není, takže to bylo na nemocnicích, jestli pacientům tohle jako jakýsi komfort nabídnou. Samozřejmě se tomu musel přizpůsobit režim služeb," upozorňuje pro ParlamentníListy.cz bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, že nejde o žádné novotou vonící opatření.

Exministrovi ale považuje zavádění nadstandardu za nesmysl. „Hledání a definování nadstandardu je úplná volovina. Původní záměr byl definovat to, co je hrazeno zdravotní pojišťovnou. To je správně nárok, ne standard. Tedy zákonný nárok, co máte jako pacient dostat," vysvětluje Julínek, že pánové na ministerstvu nevědí, co činí, a k této klíčové otázce přístupují ze špatné strany.

V Německu se u vyžádaného specialisty platí trojnásobek

„Nárok se začne kultivovat ve chvíli, kdy soudní proces prohraje první pojišťovna poté, co ji pacient zažaluje, že měl něco dostat zadarmo," domnívá se exministr. Za příklad si bere robotickou operaci, která bývá často zmiňována jako výkon, který bude patřit mezi nadstandardy. „Pokud bude mít pacient typ problémů, který se lépe vyřeší robotickou operací, tak by ho měl mít pacient i zadarmo," tvrdí Julínek.

Podle Petra Arenbergera, předsedy České dermatovenerologické společnosti, který s ministrem o zavedení volby lékaře jednal, to podobně funguje v Německu. „Existuje tam určité rozmezí, ale prohlídka u vyžádaného specialisty stojí řádově třikrát tolik než běžné vyšetření," popsal Arenberger. Kolik se bude připlácet u nás, zatím není jasné. Konkrétní částky si nemocnice zřejmě nastaví s danými lékaři.

Celý článek na ParlamentniListy.cz

Tagy: heger zdravotnictví reforma

Zdroje: ČTK