Jsou jako Al-Káida, tvrdí ukrajinský parlament o Rusku

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Dodávají našim nepřátelům zbraně a žoldnéře, chovají se jako teroristická organizace. Tak vidí ukrajinský parlament Rusko a jeho přístup k občanské válce, která na Ukrajině zuří. Dokument, který poslanci schválili, ještě vyzývá, aby byly vlády samozvaných republik brány jako teroristé.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Getty Images

Ostře protiruské formulace obsahuje provolání ukrajinského parlamentu, které v úterý poslanci velkou většinou hlasů schválili na schůzi věnované katastrofě malajsijského letadla z minulého týdne. Dokument přirovnává Rusko k teroristům z Al-Káidy a vyzývá k zařazení orgánů samozvaných lidových republik v Doněcku a Luhansku mezi teroristické organizace.

Dokument tvrdě odsuzuje údajnou agresivní politiku Ruska, která brání objektivnímu vyšetření příčin pádu malajsijského letadla. Poslanci uvedli, že za zkázu letounu jsou odpovědni vzbouřenci, kteří z Ruska obdrželi protiletadlový systém Buk i s obsluhou. "Zločin umožnila podpora ze strany ruského vedení, nezodpovědná ruská politika namířená proti Ukrajině," píše se v provolání.

"Dodávky zbraní a vysílání žoldnéřů a vojáků do bojů proti Ukrajině je aktem vojenské agrese. Má všechny příznaky teroristické činnosti, jejímž zosobněním jsou organizace jako Al-Káida. Touto cestou se vydaly i Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika," uvádí se v dokumentu. Protiukrajinská agrese ohrožuje nejen život a bezpečnost Ukrajinců, ale i cizinců a je hrozbou pro celý svět, konstatovali poslanci.

Z přítomných 263 zastupitelů pro rezoluci hlasovalo 236, nehlasovali poslanci bývalé vládní Strany regionů a komunisté.

Tagy: Rusko terorismus Ukrajina parlament al-kaida

Zdroje: ČTK