Johnova strana zrušila své hlídky, přirovnávané k PS VB

- Aktuality autor: red

Věci veřejné zrušily kontroverzní "sociálně-intervenční hlídky", které působily v pražských ulicích. Strana udělala referendum mezi svými příznivci, většina z nich se vyslovila pro ukončení činnosti hlídek.

Řekla to zastupitelka Prahy 1 za VV Jana Pařízková. Hlídky Věcí veřejných, které mají podle předvolebních průzkumů šanci na vstup do sněmovny, kritizovaly ostatní strany, nejhlasitěji lidovci a zelení. 

Hlídky působily podle VV "především jako nástroj pomoci, poradenství, případně upozorňovaly na protiprávní chování". Byly k vidění v první a páté městské části od poloviny dubna, od května rozšířily činnost na celou metropoli. Hlídky skončily s dneškem, uvedla Pařízková ve čtvrtek. Podle původních plánů měly fungovat do konce května. 

Náměstkyně ministra vnitra Lenka Ptáčková Melicharová, která vede středočeskou lidoveckou kandidátku, už dříve uvedla, že jí hlídky připomínají "údajnou domobranu Dělnické strany nebo komunistickou Pomocnou stráž Veřejné bezpečnosti". U Strany zelených prý vyvolal fakt, že si politická strana zřizuje svoje bezpečnostní složky, "vzpomínky na doby minulé". 

Věci veřejné kritiku odmítly, hovoří o štvavé a negativní kampani. Hlídky se měly podle Pařízkové zabývat problémy s bezdomovectvím a narkomanií a pro takové lidi hledat konkrétní řešení.

Mezi stoupenci VV si podle tiskové zprávy přálo zachování hlídek asi 36 procent hlasujících. Pro jejich zrušení se prý vyslovilo zhruba 64 procent účastníků "referenda".

Zdroje: ČTK