John útočí na Kočí a podává stížnost na její advokátku. Prý prala špinavé peníze

- Aktuality autor: Danica Klein

Předseda vládních Věcí veřejných (VV) Radek John podal v úterý stížnost na advokátku někdejší členky strany Kristýny Kočí. Při dubnové vládní krizi, kterou odstartovala aféra údajného uplácení Kočí a dalšího bývalého člena VV Jaroslava Škárky, prý měla zřejmě porušit zákon proti praní špinavých peněz.

Předseda VV stížnost podal na Kontrolní radu České advokátní komory. "Překvapila mě mediální vyjádření poslankyně Kočí a její manažerky (Aleny) Maršálkové, která naznačují, že se jejich právní zástupkyně mohla dopustit kárného provinění, či i případně trestného činu," uvedl John na internetové stránce VV.

Kočí v prohlášení napsala, že ona ani její advokátka se nedopustily žádného trestného činu. "Tedy ani daňových úniků, ani porušení zákona o praní špinavých peněz, natož přijetí úplatku," upřesnila Kočí.

V rozporu se skutečností

Dubnovou krizi ve vládě i uvnitř VV způsobil údajný pokud současného šéfa poslaneckého klubu VV Víta Bárty uplatit své spolustraníky Kočí a Škárku. Kočí měla obdržet obálku s 500.000 korunami. Podle Maršálkové vyjádření v tisku obálku otevřela před advokátkou, u níž uvedenou sumu uložila do úschovy.

"Pokud platí vyjádření manažerky Maršálkové, tak přijala peníze v rozporu se zákonem proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Advokátka neměla přijmout do úschovy peníze, pokud jí byl znám takový stav věci," uvedl k tomu dnes John.

"Jsem přesvědčen, že jednání advokátky je o to závažnější, že jim sama radila, jak mají napsat čestné prohlášení, ačkoliv věděla, že údaje jsou v rozporu se skutečností", shrnul důvody své stížnosti John.

Boj s korupcí myslí vážně

Předseda VV dnes k celé kauze zveřejnil na internetu video, kde ji ze svého pohledu shrnuje. Své stanovisko prý připravil pro členy strany i další zájemce.

"Kroky předsedy VV Radka Johna a dalších členů VV proti mé osobě, mé advokátce chápu jako snahu mě pošpinit, znedůvěryhodnit před kolegy poslanci," napsala v prohlášení Kočí. Bývalá členka VV upozornila, že budou poslanci na schůzi 30. srpna rozhodovat o vydání Bárta k trestnímu stíhání. "S cílem, aby k trestnímu stíhání vydán nebyl," dodala Kočí. 
Poslankyně zároveň Bártu vyzvala, aby požádala sněmovnu o své vydání. "Věřím, že Vít Bárta, stejně jako všichni členové VV, myslí boj s korupcí vážně," uvedla.

Bárta o údajných úplatcích od počátku tvrdil, že se jednalo o půjčky. Policie nyní žádá sněmovnu, aby exministra dopravy a šéfa poslanců VV vydala k policejnímu vyšetřování. Policisté žádají také o vydání Škárky, údajně kvůli tomu, že úplatek oznámil pozdě a část peněz utratil. Kočí a Škárka v době krize opustili VV, k nim se přidal také poslanec Stanislav Huml.

Zdroje: ČTK