John: Úspory na vnitru jsou v rozporu s koaliční smlouvou

- Aktuality autor: red

Předseda Věcí veřejných a ministr vnitra Radek John je přesvědčen, že úspora navrhovaná vládou pro ministerstvo vnitra je v rozporu s koaliční smlouvou. V koalici nyní kvůli škrtům stoupá napětí.

Úřadu by podle ministra totiž chyběly peníze na boj s korupcí, který si vytyčila jako jeden z cílů nynější vláda ODS, TOP 09 a VV. John to řekl v úterý v rozhovoru pro Českou televizi. 

John současně navrhuje, aby se vláda vrátila k mechanismu z loňského roku, kdy se z rozpočtu ministerstva odečetly mzdové prostředky a teprve z toho, co zůstalo, se počítaly úspory. Provozní výdaje vnitra jsou podle Johna přitom jen deset miliard korun. 

"Podezírám návrh z toho, že chce rozvrátit ministerstvo vnitra, protože my máme 70 procent nákladů na mzdy. Vláda by ale musela změnit legislativu, abychom mohli snížit platy," prohlásil šéf VV. 

John pro úterní Mladou frondu Dnes prohlásil, že mu připadá "nehorázné", že škrty, jak je navrhuje ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), se nejvíce dotknou ministerstev, které řídí ministři z VV. Připustil i možnost, že jeho strana bude ve středu na jednání vlády vetovat návrh plánovaných úspor ve státním rozpočtu na letošní rok. V České televizi pak ale řekl, že na jednání půjde s návrhem, aby se k výpočtu úspor přistupovalo jako v roce 2009.

Podle premiéra Petra Nečase si ale ministři za Věci veřejné na zmrazení výdajů ve svých úřadech nemohou stěžovat, protože se týká všech ministerstev. Kdo podobné opatření manažersky nezvládne, nemá v kabinetu co dělat, prohlásil Nečas. 

Ministr Kalousek nechce celkem asi deset miliard korun pro letošní rok ministerstvům seškrtat. Vláda by je měla zmrazit. Kdyby se státní příjmy v druhém pololetí vyvíjely lépe, než se nyní předpokládá, bylo by možné peníze opět uvolnit. 

Zdroje: ČTK