John skončil ve vládě. Klaus jeho demisi přijal

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Prezident Václav Klaus přijal rezignaci předsedy VV Radka Johna na post vicepremiéra. Po schůzce s Klausem řekl předseda vlády Petr Nečas. Odchod šéfa VV z kabinetu, který John oznámil před více než týdnem, je tak definitivně potvrzen.

Klaus před setkáním, na které mu Nečas přinesl Johnovu demisi, avizoval, že rezignaci předsedy VV přijme. John prezidenta o svém úmyslu na Hradě informoval už před více než týdnem. Klaus řekl, že demise tím pádem není překvapením a nemá s ní žádný problém. "Spíše je překvapením, že to trvalo tak dlouho," poznamenal. 

Nečas po jednání s Klausem řekl, že post vicepremiér pro boj s korupcí, který kabinet pro Johna vytvořil, nyní zůstává neobsazený. O tom, zda by ho měl obsadit nový předseda VV, kterým se může stát znovu John, budou koaliční strany ještě jednat, dodal. Stejně tak se podle něj povedou další jednání o osudu vládního výboru pro boj s korupcí, který vláda zřídila a v jehož čele měl John stát. 

"Dotkli jsme se i aktuální politické situace, ale nějaké konkrétní vládní záměry jsme neprojednávali," řekl Nečas po zhruba čtyřicetiminutovém setkání s Klausem. S prezidentem prý mluvil i zahraniční politice a agendě Evropské unie. 

Dodatek ke koaliční smlouvě musí zohlednit změny ve vládě

Písemný dodatek ke koaliční smlouvě, na jehož sepsání se ODS, TOP 09 a VV ve středu domluvily, musí podle Nečase minimálně zohlednit změny, ke kterým v personálním obsazení vlády v posledních týdnech došlo. "Součástí koaliční smlouvy je i seznam členů vlády s jejich konkrétní pozicí a některá další ustanovení, která se týkají například náměstků," řekl. 

Klaus se s Johnem se sešel už 11. května, tedy v den, kdy předseda nejmenší vládní strany své rozhodnutí odejít oznámil nejprve novinářům a pak i předsedovi vlády. Po schůzce tehdy Klaus varoval, že koaliční vláda je "nyní křehké sdružení, a vypadne-li z ní jakýkoliv kamínek, je to zneklidňující". 

Předseda VV, který už v dubnu odešel z křesla ministra vnitra, se rozhodl zcela opustit vládu po neshodách s premiérem na podobě svého protikorupčního úřadu. Nově zřizovaný post vicepremiéra pro korupci byl podle něj zesměšněný tím, že si nemohl vybrat svůj tým. Premiér odmítl například jmenování někdejšího Johnova náměstka z vnitra Michala Moroze do stejné pozice na úřadu vlády. 

Řešení personálií až v červnu

Vyjednávači vládních stran se ve středu dohodli, že personální složení vlády budou řešit až v červnu. Do konference VV, z níž vzejde nové vedení nejmenší vládní strany, budou prý řešit jen programové otázky. 

Svou demisi John ohlásil ve středu 11. května. Premiérovi, který mezitím absolvoval drobnou operaci, ji ale předal až skoro o týden později, v úterý 17. května. Klaus ji dostal do rukou až nyní, do čtvrtka byl totiž na státní návštěvě v Ázerbájdžánu.

Tagy: hrad demise

Zdroje: ČTK