John: Propukne-li v Libyi válka, čeká EU velká humanitární krize

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Pokud v Libyi propukne občanská válka, tak Evropa může čekat masivní vlnu uprchlíků, která by v nejkrizovější variantě vedla k nejhorší humanitární katastrofě v Evropě za posledních dvacet let.

V Bruselu to po jednání s kolegy připustil český ministr vnitra Radek John. V takovém případě by se na řešení situace musely podílet všechny státy Evropské unie, tedy i Česko. 

Exodus lékařů? Proti přílivu uprchlíků z Libye dětská hra

"Když srovnám jednání na bezpečnostní radě státu v České republice při odchodu lékařů, nouzový stav, tak to byla dětská hra proti tomu, co by se dělo tady," přirovnal John možné masivní přívaly přistěhovalců do Evropy s protestní akcí českých lékařů hrozících odchodem z nemocnic. 

Ministr o situaci v nepokoji zmítané Libyi a hrozbách přílivu přistěhovalců jednal v Bruselu s kolegy ze zemí EU. Na schůzce prý padala čísla, že v této severoafrické zemi je kolem 1,5 a dvou milionů nelegálních přistěhovalců, kteří přešli hranice této země a kteří by chtěli zamířit do Evropy. "V případě občanské války by se mohla řada z nich pohnout," řekl John. 

"Pokud by nastala (nejkrizovější varianta), tak je to humanitární katastrofa, která nemá v Evropě obdoby za posledních 20 let," dodal.

Tagy: valka krize ministr Libye

Zdroje: ČTK