John opět odmítl kritiku policejních a hasičských odborů

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministr vnitra Radek John (VV) v pondělí opět odmítl kritiku ze strany policejních a hasičských odborářů. John řekl, že dostal mandát od voličů a vlády, nikoli od odborů.

Odboráři v polovině února zorganizovali petici za ministrovo odvolání, podle jejich slov ji podepsalo přes 26 tisíc policistů a zaměstnanců policie a přes 4500 hasičů a zaměstnanců hasičského sboru. V úterý předají dokument premiérovi Petru Nečasovi (ODS). 

Odbory Johnovi mimo jiné vytýkají, že nezajistil pro resort dostatečné množství peněz. Nelíbí se jim ani pokles platů. Příslušníkům bezpečnostních složek se od ledna snížily platové tarify o deset procent. Odbory ale namítají, že například kvůli škrtání různých příplatků je propad vyšší. 

John: Petice je adresovaná celé vládě

Podle Johna není petice adresována pouze jemu, ale celé vládě, "protože ta jednotně trvala na razantních úsporách a nezbytných omezeních." Z finanční situace v resortu viní ministr i svého předchůdce Ivana Langra, který podle něj zatížil úřad řadou dluhů, nehospodárně nakupoval a uzavíral nevýhodné smlouvy. John zároveň označil některé argumenty odborářů za lživé, opětovně je vyzval k dalšímu dialogu. 

Policejní sbor tvořilo k 1. březnu podle údajů policejního prezidia 40877 příslušníků, profesionálních hasičů je přes 9000. Policejní odboráři hovoří o tom, že se policistům ruší třeba zvýšený tarif za směnnost nebo služební pohotovosti. Šéf OSH Zdeněk Oberreiter zase dnes uvedl, že hasičům se již loni plošně snižovaly rizikové příplatky, letos přišel další propad platu. Nelíbí se mu ani značné omezení investičních a provozních prostředků. Organizátorům petice vadí i způsob, jakým se John vyjadřuje o policistech a hasičích. 

Zároveň s předáním petice Nečasovi ho chtějí odboráři informovat o důvodech protestní akce a stanovisku odborů. Nečas bude mít jeden měsíc na reakci. Pak se prý uvidí, co bude dál. Nátlakovou akci, třeba ve formě hromadných výpovědí, odbory podle předsedy Nezávislého odborového svazu Policie ČR (NOSP) Milana Štěpánka zatím neplánují.

Tagy: policie kritika hasiči odbory

Zdroje: ČTK