John: Kmotry za sebou nemáme. Paggio: Vedení se odcizilo členům

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Za zavřenými dveřmi začala v sobotu v Praze dvoudenní ideová konference Věcí veřejných. Dveře ale nejsou příliš silné, a tak byla slova šéfa strany Radka Johna pro novináře dobře slyšitelná. Nemáme za sebou kmotry, nepodíleli se na cinknutých zakázkách, řekl delegátům v úvodu.

Novináři zatím nesmějí ani do blízkosti sálu, Johnův krátký projev byl ale slyšet až do místnosti, která je pro ně vyhrazena. Konference bude otevřená až odpoledne. 

Ministr dopravy Vít Bárta poté dle očekávání (podle webu VV) rezignoval na funkci stranického volebního manažera. "Rezignuji na pozici volebního manažera, nutně potřebujeme nového volebního manažera," uvedl podle webu na konferenci Bárta, který podle některých spekulací stranu fakticky řídí.

Věci veřejné uspěly v jarních sněmovních volbách, staly se nejmenší vládní stranou, v podzimních senátních a komunálních volbách ale propadly. Ministr školství za VV Josef Dobeš očekává, že se bude debatovat o výsledcích voleb a o účinkování členů vlády VV na ministerstvech. "Těším se na tu zpětnou vazbu," řekl v předsálí před začátkem konference Dobeš. 

Dobeš: Konference nebude o personálních změnách

Konference podle něho nebude o personálních změnách, bylo by to prý "mělké". "Myslím, že diskuse musí být mnohem hlubší, než říci, že to vyřeší nějaká personální změna," dodal Dobeš. Jedním z výstupů akce by podle něho mělo být vyjádření VV k reformám, které vláda ODS, TOP 09 a VV chystá.

Sál, v němž Věcí veřejné jednají, pečlivě hlídá už v předsálích ochranka. Její členové nepustili těsně před zahájením konference do místnosti ani fotografy. Do novinářských prostor byl slyšet jen Johnův projev. V něm také uvedl, že zasedání je uzavřené, aby si delegáti mohli vyříkat věci, jak jsou.

Paggio: Vedení se odcizilo řadovým členům

Poslanec VV Viktor Paggio označil senátní a komunální volby za neúspěch a prohru. Strana musí podle něj lépe naslouchat řadovým členům a voličům.

„Řadový člen VV nemá možnost, jak zatlačit na své vedení, poslance a ministry. Vedení VV se totálně odcizilo svým řadovým členům. Jsou to právě pracanti a rozdavači letáků z regionu, kteří vynesli vedení VV, ministry a poslance do jejich pozic,“ cituje Paggia server Novinky.cz.

Tagy: vikend vv kmotři konference

Zdroje: ČTK