John k vízům s Kanadou: EU není s Čechy solidární

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministr vnitra Radek John ve čtvrtek po jednání s kolegy ze zemí Evropské unie ostře kritizoval státy "sedmadvacítky" za nedostatečnou solidaritu s Českou republikou kvůli vízům do Kanady.

Na tomto problému, na který Češi v EU dlouhodobě upozorňují, se podle českého ministra vnitra ukazuje, že solidarita je v EU někdy jen "papírové slovo". 

"Já tady opakovaně vystupuji, opakovaně žádám o solidaritu," řekl John. Ministry a zástupce Evropské komise upozornil, že je podle Česka bezprecedentní, že na jeho občany byla opětovně uvalena víza. "Opakovaně říkám, že to jsou věci, které si jiné země ani ve snu neumí představit, že to je potupné, že to je urážka Evropské unie," řekl. 

John: Podpora velkých států chybí

Při cestách do Kanady potřebují Češi víza od předloňského července, kdy Ottawa vízovou povinnost jednostranně obnovila. Praha to ostře kritizovala a jako protiopatření zavedla víza pro kanadské diplomaty. Solidaritu a nějakou akci či protiopatření žádala také od EU, která nicméně zatím k ničemu nepřistoupila. 

"Ty reakce jsou takové, že ty velké země si říkají: Nám se to stát nemůže. Takže slovo solidarita je v Evropské unii někdy papírové slovo," podotkl český ministr. "Soukromě ministři říkají: Máte úplnou pravdu, máte naši podporu, ale soukromou. A jsou to ti ministři malých zemí. Ti si to umí představit... Podpora velkých států není," dodal.

Tagy: kritika EU Česko Kanada viza

Zdroje: ČTK