John jmenoval svým zástupcem Moroze, který nemá prověrku

- Aktuality autor: red

Ministr vnitra Radek John (VV) před třemi týdny v tichosti jmenoval svým zástupcem náměstka pro strategii Michala Moroze, který stále nemá bezpečnostní prověrku. Uvedly to čtvrteční Hospodářské noviny (HN).

Premiér Petr Nečas (ODS) si přitom při sestavování vlády vymínil, že prvním náměstkem na vnitru bude Jaroslav Salivar, kterého ODS nominovala.

Moroz, bývalý majitel detektivní agentury, nyní Johna v jeho nepřítomnosti "zastupuje v plném rozsahu jeho práv, povinností a odpovědnosti". Podle HN v některých případech má Moroz na starosti i veškerou vnitřní bezpečnost republiky. "Ano, tato situace může nastat," řekl HN náměstek pro legislativu František Vavera. Podle něj ale jde jen o ojedinělé případy.

Kontroverzní Moroz

John se k rozšíření kompetencí svého náměstka nevyjádřil. Novou Morozovu funkci nekomentoval ani Nečas, ani Salivar.

Moroz vyvolával kontroverze už při svém jmenování náměstkem. Nečasovi stejně jako opozici se nelíbilo, že se na tak vysoký post dostává člověk spojený s byznysem soukromých bezpečnostních agentur. Moroz totiž donedávna vlastnil firmu Moroz & Partner, která se zabývala například vymáháním dluhů.

Prověrka zatím problémem není

Moroz také zastupoval Českou zbrojovku či izraelskou společnost obchodující s technologickými analýzami hlasu. John ale veškeré výtky odmítal s tím, že Moroz svou firmu prodal a že si požádá o vyšší stupeň bezpečnostní prověrky.

Moroz má však stále prověrku jen na nejnižší stupeň vyhrazené. O prověrku na stupeň tajné si požádal teprve před dvěma měsíci a zatím ji nedostal, uvedly HN.

Moroz v tom ale nevidí problém. Ministra údajně zastupuje jen ve věcech, které odpovídají jeho stupni prověrky. "Jde-li o utajované informace ve vyšším stupni, je v takové věci příslušný vždy jiný náměstek s příslušným stupněm utajení," uvedl.

Tagy: vnitro

Zdroje: ČTK