John dostal dvakrát více nominací na předsedu VV než Bárta

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Dosavadní šéf Věcí veřejných Radek John obdržel dvakrát více nominací na předsedu strany než jeho největší konkurent ministr dopravy Vít Bárta. John má na svém kontě 42 nominací, Bárta dostal od krajských organizací dvacet nominací, dokonce méně než Karolína Peake.

O jednu nominaci víc než Bárta obdržela místopředsedkyně strany Karolína Peake, která ale oznámila, že kandidovat nebude. John a Bárta naopak prohlásili, že se volby zúčastní. Krajské organizace do čela strany navrhly celkem 13 lidí, řekl mluvčí VV Jakub Žižka. 

"Z 216 klubů napříč Českou republikou bylo podáno celkem 112 nominací," uvedl mluvčí. Výrazně méně nominací než trio John, Bárta a Peake obdrželo dalších devět členů strany. 

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Kateřina Klasnová obdržela šest návrhů na předsedkyni strany stejně jako šéfka poslaneckého klubu strany Kristýna Kočí. Po čtyřech nominacích získali někdejší kandidátka VV na pražskou primátorku Markéta Reedová a poslanec a jeden ze sponzorů strany Michal Babák. 

Předsedu zvolí "Véčkaři" v internetové přímé volbě

Olomoucká poslankyně Dagmar Navrátilová získala sedm nominací. Po jednom návrhu na předsedu pak obdrželi zbylí kandidáti - starosta Litvínova Milan Šťovíček, místopředsedkyně strany Lenka Andrýsová, poslanec Viktor Paggio a členové strany Zdeněk Bakovský a Hana Lisecová Zimová. 

Rada Věcí veřejných má nyní asi tři týdny na to, aby z 13 kandidátů vybrala maximálně šest, kteří dostanou šanci ucházet se o křeslo předsedy v internetové přímé volbě, v níž hlasuje zhruba 20 tisíc registrovaných příznivců strany. 

Hlasování bude považováno za platné, pokud se volby zúčastní přes deset procent oprávněných voličů. V opačném případě by se volba opakovala ve zkrácených lhůtách. Vítězem volby se stane kandidát s nejvyšším počtem odevzdaných hlasů. Jméno vítěze se veřejnost dozví nejpozději 23. května, uvedl Žižka.

Tagy: šéf vv nominace

Zdroje: ČTK