Jmenuje se Keeko a měří půl metru. Číňané mu svěřují své děti

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Je malý, roztomilý a místo obličeje má dotykovou obrazovku. V Číně posedlé umělou inteligencí se roboti rozšiřují na všechna možná i nemožná místa. Z průmyslu a gastronomie pronikly i do školství - v šesti stovkách mateřských školek fungují jako učitelé. Tedy spíš jako jejich asistenti, zatím.

Robot Keeko "vyučuje" už na šesti stovkách čínských školek

Robot Keeko "vyučuje" už na šesti stovkách čínských školek,zdroj: Profimedia.cz

Děti v mateřské školce v Pekingu propukají v smích, když se snaží rozluštit hádanku, kterou jim dal jejich nový učitel: malý rozkošný robot. Asistent samostatného vyučování Keeko je vysoký 60 centimetrů, vypráví dětem příběhy a zadává cvičení v logice.

Bílý robot bez rukou se pohybuje na malých kolečkách. Jeho integrované kamery mu slouží k tomu, aby se orientoval v prostoru a dětem umožňují nahrávat videa.

V Číně již roboti doprovázejí staré lidi nebo vyučují zákony. Konstruktéři firmy Keeko sní o tom, že jejich asistenti výuky budou ve školních třídách jako doma.

Děti ho milují

V mateřské školce na předměstí Pekingu děti nábožně sledují malého učitele, jak jim dětským hlasem vypráví pohádku o princi ztraceném na poušti.

Jejich úkolem je zrekonstruovat cestu, kterou pohádková osoba ušla, a vyznačit ji na obrazovce robota. Při každé správné odpovědi reaguje Keeko s nadšením a mrká svýma očima v podobě červených srdcí.

"Dnešní výchova už nemá jen jeden smysl, s učitelem, který vyučuje, a s žáky, kteří se učí," říká Candy Siung, která se podílí na zavádění robotů Keeko do škol. "Se svou hlavičkou a kulatým tělem je tento robot opravdu rozkošný. Když ho děti vidí, hned se s ním spřátelí," dodává bývalá učitelka.

Desítky miliard v robotech

Výrobce robotů Keeko doufá, že se mu podaří rozšířit roboty nejen do čínských mateřských škol, ale i do dalších zemí Asie.

Peking dnes mohutně investuje do umělé inteligence v rámci programu Vyrobeno v Číně 2025, jehož cílem je rozvíjet výrobu nejvyspělejších technologií.

Podle Mezinárodní federace robotiky je Čína v používání průmyslových robotů první na světě: v závodech jich je na 34 tisíc.

Čínský trh s roboty pro služby představoval loni v přepočtu 23,66 miliardy Kč. A podle pekingského ústavu ResearchInChina by měl do roku 2022 vzrůst na 127,4 miliardy Kč.

Ultrarealističtí, ale chce to ještě hodně času

Jedna čínská firma loni dokonce představila ultrarealistické roboty, kteří umějí konverzovat, zapnout myčku nádobí a dokonce mít sexuální vztahy.

Čínský vzdělávací robot iPal, vysoký jako pětileté dítě, který je založen na umělé inteligenci a který byl letos představen, následuje po Pepperu, malém androidu, který od roku 2015 prodává japonská firma SoftBank Robotics.

Avšak Sie I, ředitelka mateřské školky, kde se roboti testují, soudí, že bude třeba ještě hodně času, než roboti nahradí učitele z masa a kostí.

"Abyste mohli učit, musíte být schopni interakce, lidského přístupu, vizuálního kontaktu, výrazu tváře. Nejde jen o jazyk nebo obsah," říká.

Roboti Keeko, kteří stojí v přepočtu 33 tisíc Kč, tedy asi jako měsíční mzda učitele v mateřské školce, mají podle Sie I přece jen své výhody. "Víte, co se mi na robotech líbí? Jsou citově stabilnější než lidé," říká s úsměvem.

Tagy: Čína zahraničí školství moderní technologie umělá inteligence inovace a technologie

Zdroje: ČTK,AFP