Jižní Korea nevylučuje evakuaci dělníků z Kesongu

- Aktuality autor: Michal Polák

Jižní Korea bude evakuovat všechny své zaměstnance ze společné průmyslové zóny Kesong v Severní Koreji, pokud to bude nutné pro jejich bezpečnost, uvedl dnes jihokorejský ministr pro sjednocení, kterého citovala agentura Reuters.

Severní a Jižní Korea

Severní a Jižní Korea,zdroj: ThinkStock

Prohlášení učinil v době sílícího napětí na Korejském poloostrově, kde Severní Korea každým dnem stupňuje výhrůžky vůči jižnímu sousedovi a jeho spojenci - USA. 

"Když to bude situace vyžadovat, jsme připraveni stáhnout jihokorejské dělníky, abychom zajistili jejich bezpečnost," prohlásil ministr Ju U-ik. 

KLDR tento týden odepřela vstup do společné průmyslové zóny Kesong stovkám jihokorejských zaměstnanců. Část dělníků z komplexu odjela, ale ve čtvrtek tu stále zůstávalo 608 Jihokorejců. Většinu zaměstnanců zóny, která představuje jeden z mála styčných bodů mezi oběma korejskými státy, tvoří Severokorejci. 

Ministr vyzval k obnovení provozu

Ministr Ju U-ik dnes zopakoval výzvu adresovanou KLDR, aby obnovila normální provoz společného zařízení. 

Jihokorejské společnosti zatím nechávají své zbylé zaměstnance v Kesongu, aby udržely v provozu své továrny, a to navzdory tenčícím se zásobám potravin i paliva, a také riziku, že jejich jihokorejští zaměstnanci uvíznou na místě jako rukojmí severokorejského režimu.

Tagy: KLDR Jižní Korea

Zdroje: ČTK