Jižní Čechy sčítají škody červnových povodní. Suma činí dvě miliardy

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Škoda, kterou na jihu Čech napáchala červnová povodeň, se odhaduje na dvě miliardy korun. Zasáhla 339 z celkem 623 obcí v kraji. Kvůli záplavám bylo evakuováno 847 osob, přičemž 53 lidí bylo nutné před rozbouřeným živlem zachránit. Jeden člověk při tom utrpěl zranění a dva případy skončily smrtí. ČTK to dnes řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). 

Povodně v Čechách

Povodně v Čechách,zdroj: isifa/MAFRA/Ladislav Němec

Voda zasáhla 145 mostních konstrukcí. Po prvotní prohlídce se ukázalo, že stav 79 z nich budou muset posoudit odborníci. Zatím jich zkontrolovali 59. 

Během stavu nebezpečí od 2. do 19. června, který hejtman vyhlásil, zasedal osmkrát krajský krizový štáb. V terénu bylo nasazeno 516 profesionálních jednotek hasičského záchranného sboru, 739 jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí, 20 vojáků a 273 policistů, kteří museli v prvních dnech mimo jiné uzavřít 40 zaplavených komunikací. Počet výjezdů zdravotnické záchranné služby se kvůli zdravotním potížím, které lidem způsobilo hlavně psychické vypětí, vzrostl o 20 procent. 

"Je třeba vyzdvihnout, že všechny složky integrovaného záchranného systému zvládly situaci bez problémů a potvrdily, že jejich vzájemná spolupráce se dlouhodobě drží na vysoké úrovni," uvedl Zimola. 

Rozhodnutím hejtmana byla z krizové rezervy poskytnuta okamžitá pomoc 146 jednotlivcům nejvíce zasažených povodní, kterým kraj poslal 2,6 milionu korun. Kraj nechal zřídit i povodňové konto, dnes ráno na něm bylo 402.030 korun. Krajská rada dnes schválila přijetí daru na toto konto od Kraje Vysočina ve výši 600.000 korun. 
    Kraj podal na ministerstva pro místní rozvoj a financí podklady pro obnovu území po záplavách. Na jejich základě budou ministerstva vyhlašovat grantové programy finanční pomoci.

Tagy: Jižní Čechy povodně 2013

Zdroje: ČTK