Již zítra budou vyhlášeny Pulitzerovy ceny. Přečtěte si o jejich historii

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

V pondělí 14. dubna budou oznámeni držitelé slavné Pulitzerovy ceny za žurnalistiku a umění pro rok 2014. Které známé osobnosti ji obdržely v minulosti či za co přesně se cena uděluje se dozvíte v následujícím výběru informací.

Z loňského vyhlášení Pulitzerových cen

Z loňského vyhlášení Pulitzerových cen,zdroj: Getty Images

Pulitzerovy ceny byly poprvé uděleny v roce 1917. Jejich zřízení si přál ve své poslední vůli vydavatel novin Joseph Pulitzer (1847-1911), který na ně a na založení novinářské školy odkázal peníze Kolumbijské univerzitě v New York (novinářská škola vznikla v roce 1912). 

Cenu uděluje Kolumbijská univerzita v 21 kategoriích. Dvacet z nich je honorováno 10.000 dolary, jen vítěz v hlavní kategorii služba veřejnosti, která se uděluje organizaci, je oceněn zlatou medailí. Pět osob, na doporučení žurnalistické fakulty, též dostává po 7500 dolarech jako stipendium. 

Ceny se udělují mimo jiné za investigativní reportáž, domácí zprávy, mezinárodní zpravodajství, komentář, aktualitu, úvodník, komiks či zpravodajskou fotografii. Oceňovány jsou též knihy - nejlepší próza, poezie, biografie či autobiografie, nejlepší kniha o historii USA a od roku 1943 i hudební skladba. 

Ucházet o cenu se mohou jednotlivci, skupiny i organizace. V případě literatury a hudby musí jít o americké občany, vyjma historické knihy, jejíž autor Američan být nemusí, ale dílo musí pojednávat o dějinách USA. V žurnalistické sekci není národnost autora důležitá, ale jeho články musí vyjít v amerických novinách, jež vychází alespoň jednou týdně. 

Rada Pulitzerovy ceny každý rok jmenuje 102 osob do 20 porot, jež vyberou pro každou z kategorií tři finalisty z obvykle více než 2400 přihlášených (dvě fotografické kategorie mají společnou porotu). Rada pak hlasuje o vítězi, ale pokud se neshodne, cena nemusí být udělena. 

Vyhlašování bývá v dubnu a slavnostní udílení se koná koncem května na Kolumbijské univerzitě. 

Nejznámější osobností mezi nositeli Pulitzerovy ceny je John Fitzgerald Kennedy, který ji, jako dosud jediný prezident USA, dostal v roce 1957 (ještě jako senátor) za životopisnou knihu Profily odvahy, popisující odvážné činy osmi senátorů. 

Za literaturu dostali cenu například Philip Roth, John Updike, Toni Morrisonová, John Kennedy Toole (posmrtně), Norman Mailer, William Styron, Ernest Hemingway či dramatici Edward Albee (třikrát) a Eugene O'Neill (čtyřikrát). 

V hudební kategorii cenu obdrželi mimo jiné Wynton Marsalis, Samuel Barber (dvakrát), Elliott Carter (dvakrát) či skladatel a dirigent českého původu Karel Husa. 

Z novin posbíraly nejvíce cen The New York Times, The Wall Street Journal a The Washington Post, který získal hlavní cenu za službu veřejnosti i v roce 1973 za odhalení nepravostí v aféře Watergate. 

Za mimořádný přínos Pulitzerovu cenu dostali mimo jiné hudebníci Bob Dylan, John Coltrane, Duke Ellington a George Gershwin, spisovatel Ray Bradbury, kreslíř Art Spiegelman (za komiks Maus) či deník The New York Times (dvakrát). 

Joseph Pulitzer stál u zrodu této prestižní novinářské ceny i první novinářské školy, ale považován je i za jednoho z otců bulváru. Věren zásadě "vysoký náklad je základ" mj. zavedl palcové a chytlavé titulky, změnil typ písma i hierarchii stránek. Prosadil také žánry, jež táhnou dodnes, jako například komiksy na pokračování či cestopisy. 

Tagy: Pulitzerova cena

Zdroje: ČTK