Jiří "Guma" Šlégr se zaručil za Ratha, chce jeho propuštění

- Aktuality autor: red

Poslanec Jiří Šlégr (LEV 21) podepsal prohlášení, kterým převzal záruku záruku za poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha v případě propuštění z vazby v litoměřické věznici.

Podle svých slov mu svým krokem chce umožnit být v kontaktu s jeho dvěma rodinami, zejména dětmi. Šlégr dále pochybuje o tom, že by chtěl Rath utéci ze země, případně pokračovat v údajné trestné činnosti v souvislosti s projektem rekonstrukce zámku Buštěhrad. Poslanec národních socialistů to oznámil na tiskové konferenci v pražském sídle LEV 21.

Šlégr dokument podepsal na konci minulého týdne. Učinil tak po setkání s Rathovým právním zástupcem. "Chci tímto svým krokem přispět k tomu, aby měl David Rath alespoň částečnou možnost většího kontaktu se svou rodinou, především se svými dvěma syny," vysvětlil své rozhodnutí Šlégr.

Rath má syna s manželkou Evou. Dalšího nemanželského potomka má s přítelkyní Renatu Horkou. Před zatčením údajně žil střídavě u manželky a přítelkyně.

Slabomyslný podporuje amorálního korupčníka

"Pochybuji o tom, že by chtěl David Rath uprchnout ze země. Zcela jistě také nemůže pokračovat v trestné činnosti," uvedl Šlégr. "Jsem přesvědčen o tom, že pobyt Davida Ratha ve vazbě, kdy je mu zamezen prakticky jakýkoliv styk s rodinou, není nadále nutný," dodal poslanec. Šlégr se vyjádřil i k možnosti, že by někdejší hejtman mohl ovlivňovat svědky. Ti jsou podle něj pod vlivem úniků části Rathova policejního spisu do médií.

Podle některých médií se za zatčeného politika zaručily nebo chtějí zaručit i další osobnosti. Deník Blesk například uvedl, že by pro propuštění Ratha z vazby byli například senátoři Jaroslav Kubera (ODS) a Vladimír Dryml (SPOZ).

Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Poté doručili sněmovně žádost na Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, na vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a na dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice. 
Rath je nyní ve vazbě v litoměřické věznici.

Tagy: korupce retardace slabomyslnost hlupáctví

Zdroje: ČTK