Jihozápadem Číny otřáslo zemětřesení, tisíce lidí čekají na pomoc

- Aktuality autor: red

VIDEO. Obyvatelé horských oblastí na jihozápadě Číny, které v pátek postihlo zemětřesení, zoufale čekají na pomoc úřadů. Série následných otřesů vyvolává obavy, že záchranné operace naberou zpoždění.

Kopcovitý venkovský region na hranici mezi provinciemi Jün-nan a Kuej-čou zasáhlo zemětřesení v pátek kolem poledne místního času. Poslední bilance hovoří o více než 80 obětech, úřady se ale obávají, že počet mrtvých se ještě zvýší. Zemětřesení vážně poškodilo silnice a komunikační spoje, proto je obtížné zjistit přesné počty obětí a postižených.

Zemětřesení zničilo přes 6600 domů, sesuté masy zeminy včetně balvanů zavalily silnice a domovy muselo opustit více než 200.000 obyvatel. Ještě dnes jsou z oblasti hlášeny otřesy. Jednou z posledních obětí je dvouleté dítě, které během následného otřesu v sobotu v noci zavalila zeď.

Záběry čínské státní televize ukázaly záchranáře se psy, kteří utíkali ze strmého svahu, kde hrozil pád kamení. Na dalších záběrech pak byla sanitka, která uvízla v mase kamení a písku.

Téměř všichni ze 110.000 lidí obyvatel města Ťiao-kchuej, vzdáleného od epicentra zemětřesení jen asi tři kilometry, byli evakuováni. Řada z nich je ale stále bez nouzových přístřešků a čeká na humanitární zásilky stanů a dek. "Doposud jsme dostali 2200 stanů," citovala jistého místního představitele.

Záchranné práce i přes následné otřesy pokračují. Seizmologové oznámili, že zem se po dvojici pátečních zemětřesení o síle 5,6 stupně zachvěla 279krát. Státní média oznámila, že armáda a policie nasadily na záchranné operace více než 3200 lidí, kterým pomáhá dalších asi 4000 milicionářů a rezervistů.

Zdroje: ČTK