Jihosúdánské ženy odpírají mužům sex, dokud bude válka

- Magazín autor: var

Osvědčenou taktiku, známou už z antické literatury, jak se postavit válce, zvolily aktivistky v Jižním Súdánu. Vyzývají ostatní ženy, ať odpírají mužům sex, dokud se bude válčit.

Ženy z Jižního Súdánu

Ženy z Jižního Súdánu,zdroj: Isifa.com

Ambiciózní mírový plán oznámila skupina asi 90 aktivistek bojujících za ženská práva, včetně několika členek parlamentu, po setkání v metropoli Jubě. Autorky nápadu chtějí údajně přesvědčit i manželky prezidenta Salvy Kiira a vůdce rebelů Rieka Machara, aby se k jejich akci připojily. 

Konflikt v Jižním Súdánu vypukl v polovině prosince loňského roku. Stojí v něm proti sobě příznivci současného prezidenta Kiira a podporovatelé jeho bývalého zástupce Machara. Každý z nich navíc pochází z jiné etnické skupiny, což vyvolává i národností tření. Kiir a Machar uzavřeli sice v únoru příměří, násilí ale neustalo. Další pokus o klid zbraní nevyšel v květnu. 

V důsledku bojů již zemřelo více než 10 tisíc lidí a jeden a půl milionu jich opustilo své domovy. Obyvatelstvo navíc bojuje s katastrofálním nedostatkem potravin. Smrt hladem hrozí až jedné třetině populace země, tedy asi čtyřem milionům lidí. 

 

Tagy: sex Afrika valka Súdán Jižní Súdán

Zdroje: ČTK