Jihomoravský kraj zruší až pětinu středních škol, žáků ubývá

- Aktuality autor: red

Jihomoravský kraj by měl v příštích šesti letech zrušit pětinu středních škol. Dnes jich zřizuje 101, zaniknout by mělo 16 až 20 škol o velikosti kolem 500 až 600 žáků. Školy jsou už dnes naplněny jen ze tří čtvrtin a v příštích letech bude žáků dál ubývat.

Nejkritičtější stav nastane v roce 2017, řekl ve čtvrtek na zasedání zastupitelstva hejtmanův náměstek Stanislav Juránek (KDU-ČSL).

Juránek připomněl 70. léta, kdy se v kraji rodilo 20.000 dětí za rok. Na počátku milénia poklesl počet pod 10.000, v posledních letech dosahuje asi 13.000 dětí za rok.

Podle Juránka se kvůli nižší porodnosti na dnešní 75procentní naplněnost škol kraj beze změn nikdy nedostane, a to ani když bude kalkulovat s baby-boomem posledních let. "Naplněnost (beze změn) může dosáhnout maximálně 63 procent," uvedl náměstek. Po roce 2017 sice začne žáků postupně přibývat. Ani v roce 2025 se však kraj nedostane na letošní čísla, dodal.

Hašek: Nechtěl jsem, aby panovala nejistota

O nutné optimalizaci sítě středních škol se na jihu Moravy mluví léta. První krok udělali radní letos, když navrhli zrušení 11 tříd na osmiletých gymnáziích, tedy 330 míst. Zůstat jich mělo 450. Po kritice zástupců a příznivců škol ale hejtman Michal Hašek (ČSSD) vykonatelnost rozhodnutí pozastavil. Na dnešní schůzi zastupitelé rozhodnutí definitivně zrušili.

Výkon rozhodnutí prý hejtman pozastavil kvůli časové tísni. Učinil tak 31. ledna, přitom 1. února měli ředitelé vypsat přijímací řízení. "Nechtěl jsem, aby panovala nejistota, mohly by hrozit některé soudní spory," řekl dnes.

Koalice chce nyní vytvořit kvůli optimalizaci škol pracovní skupinu, v níž budou mít dva zástupce všechny politické kluby zastupitelstva. Změny má skupina projednat i s odborníky a školskou veřejností. První změny by podle Haška měly vstoupit v platnost příští rok.

Tagy: Brno školy

Zdroje: ČTK