Jihokorejský voják zabil pět kolegů. Země po něm pátrá

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Pět mrtvých a sedm zraněných vojáků. Tak dopadlo řádění příslušníka jihokorejské armády, který zaútočil na nic nečekající spolubojovníky nejdříve granátem, poté zbraní. Poté ozbrojen utekl. Po muži pátrají speciální jednotky i vrtulníky.

Vojáci Jižní Koreje

Vojáci Jižní Koreje,zdroj: Isifa.com

Jihokorejské zvláštní síly se dnes zapojily do pátrání po vojákovi, který v sobotu zastřelil pět svých kolegů z jednotky a sedm dalších zranil. Informovala o tom podle agentury Reuters tamní média.

Incident se stal na stanovišti nedaleko hranice se Severní Koreou. Seržant, který měl z armády odejít v polovině září, se vracel z denní služby. Nejdříve zaútočil granátem a pak začal střílet, uvedla dnes jihokorejská tisková agentura Jonhap. Poté zmizel do noci, vyzbrojen granátem, municí a střelnou zbraní, tvrdí armádní činitelé.

Do pátrání po útočníkovi byly nasazeny zvláštní jednotky a nad prohledávanou oblastí přelétávaly vrtulníky.

Jihokorejská armáda byla kvůli podobným incidentům v minulosti terčem kritiky a ministerstvo obrany se za nejnovější střelbu omluvilo. Incident se přitom v Koreji odehrál v nelehké době. Země je stále v šoku kvůli dubnové nehodě trajektu Sewol, při které přišlo o život na 300 lidí, převážně studentů.

Jihokorejští muži mají povinnou dvouletou vojnu. Místní armáda má díky tomu více než 600 tisíc vojáků a jejím úkolem je hlavně obrana před případnou agresí KLDR, která je jedním z nejvíce militarizovaných států. Vojsko bylo v minulosti kritizováno kvůli údajně volnější disciplině v některých jednotkách a tomu, že nedokázalo zabránit případům, při kterých vojáci trpící osobními problémy obrátili zbraň proti svým kolegům.

Tagy: vražda vojáci vojsko Jižní Korea

Zdroje: ČTK