Jihokorejská prezidentka se setkala s rodinami obětí potopeného trajektu

- Aktuality autor: Petr Kubec

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje se dnes setkala s rodinami školáků, kteří zemřeli při katastrofě jihokorejského trajektu Sewol. Hlava státu se s rodinami takto setkala už podruhé. Pátrání po pohřešovaných stále není u konce, ačkoliv k nehodě došlo již 16. dubna. Podle mluvčího záchranářů zbývá otevřít čtyři ze 60 kabin trajektu.

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje se setkala s rodinami pozůstalých.

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje se setkala s rodinami pozůstalých.,zdroj: Getty Images

Na lodi bylo 476 lidí, hlavně školáků, a pouze 174 se jich zachránilo. Potápěči prohledávají kabiny potopeného plavidla, aby našli 60 stále pohřešovaných.

"Prošla jsem si smutkem ze ztráty v rodině, takže to dobře chápu," řekla prezidentka příbuzným, za nimiž přišla na ostrov Činto, poblíž kterého se trajekt potopil a kde příbuzní stále čekají na těla obětí. "Puká mi srdce z toho, jak se musíte cítit," sdělila prezidentka plačícím. Organizátoři návštěvy požádali novináře, aby ze stanu, v němž prezidentka s rodinami hovořila, odešli. Ti, kdo zůstali venku poblíž, slyšeli zevnitř nářek příbuzných.

Bylo to její už druhé setkání s rodinami, jimž se při tom prvním omluvila jménem vlády za postup při vyprošťování těl. Příbuzní se bojí, že ostatky svých blízkých už neuvidí, protože je odnesl mořský proud.

Po setkání s rodinami se prezidentka nechala na člunu pobřežní stráže dovézt na místo, kde se trajekt potopil. Povzbuzovala potápěče, aby dále hledali, a řekla jim, že "jsou poslední nadějí" rodin obětí.

Tagy: Jižní Korea nehoda trajektu

Zdroje: ČTK