Jihočeský radní za KSČM spolupracoval s StB. Hejtman chce jeho rezignaci

VIDEO - Aktuality autor: Jakub Konečný

Jihočeskému hejtmanovi Jiřímu Zimolovi (ČSSD) vadí, že krajský radní Václav Kučera (KSČM) před rokem 1989 spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností (StB). Pro Zimolu to představuje velký problém. O minulosti uvolněného radního pro rozvoj venkova a životního prostředí informovala dnešní MF Dnes. Hejtman Zimola řekl, že vyzval Kučeru, aby z této situace vyvodil osobní zodpovědnost. Vyjádření Kučery se nepodařilo získat. 

KSČM a ČSSD.

KSČM a ČSSD.,zdroj: Mediafax

ČSSD vytvořila loni po volbách koalici právě s komunisty. Řada lidí v Jihočeském kraji za to sociální demokraty kritizovala. Zimola spolupráci s KSČM vždy hájil tím, že respektuje výsledek demokratických voleb. V nich v Jihočeském kraji zvítězila ČSSD před komunisty. "Ale už nemohu obhajovat minulost některých členů rady Jihočeského kraje," řekl dnes Zimola. 

Dodal, že Kučeru, jenž je starostou v Horní Stropnici, zná řadu let a váží si jej jako komunálního politika. "Nemám problém s takovým člověkem o něčem jednat, ale asi ho těžko rád uvidím na nějaké pozici," uvedl hejtman. 

Kučera před rokem 1989 pracoval jako velitel Pohraniční stráže v Horní Stropnici na Českobudějovicku. Podle informací MF Dnes byl evidován jako rezident Státní bezpečnosti. "Dodnes jsem o jeho spolupráci s StB nevěděl, KSČM mě o tom neinformovala," uvedl Zimola. Uvedl, že koalice s komunisty není v ohrožení. "Tady se spíš jedná o osobní věc Václava Kučery," dodal hejtman. 


Předseda jihočeské KSČM Petr Braný uvedl, že s Kučerou bude o celé záležitosti jednat ve středu v podvečer. "Máme jednání krajského výboru a tam se o tom budeme bavit," řekl dnes pouze Braný. 

Proti spolupráci ČSSD s KSČM v Jihočeském kraji protestují už od listopadu loňského roku někteří lidé. Vznikla také aktivita vytvořená studenty Komunisté nepatří ke kormidlu. Nevole podpořená několika demonstracemi se nejprve zvedla hlavně kvůli tomu, že radním pro školství se stala členka KSČM Vítězslava Baborová. Ta na začátku února kvůli zdravotním problémům na funkci rezignovala. Jejího nástupce budou krajští zastupitelé volit 7. března svém zasedání.

Tagy: ČSSD komunisté KSČM StB Jihočeský kraj

Zdroje: ČTK