Jihoafričtí kriminalisté uhodili na Krejčíře: Zavražděného Ísu znal víc, než tvrdí

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř podle jihoafrických vyšetřovatelů lže, když tvrdí, že znal jen zběžně Libanonce Sama Ísu, který byl v sobotu zavražděn nedaleko Johannesburgu. Jihoafrickému serveru EyeWitness News (EWN) to řekli dva vyšetřovatelé. Ísa a Krejčíř, který v Jihoafrické republice žije od roku 2007, prý byli v minulých dvou letech často vídáni spolu. Ísovo auto bylo kromě toho pár hodin před vraždou spatřeno před směnárnou Moneypoint, která patří Krejčířovi, jenž z Česka utekl před policejním vyšetřováním. 

Radovan Krejčíř

Radovan Krejčíř,zdroj: Archiv

Ísá, známý mimo jiné pod přezdívkou Černý Sam, byl v sobotu zastřelen v autě stojícím na semaforech poblíž Bedford Centre východně od Johannesburgu. Jihoafrická média informovala o incidentu jako o vraždě "Krejčířova společníka". 

Krejčíř se ale v reakci pro server EWN od incidentu distancoval a prohlásil, že znal zavražděného jen zběžně. 

"Neznal jsem ho tak dobře, byl to velice uzavřený člověk. Nikdo nevěděl, co dělá nebo kdo jsou jeho společníci," řekl prý Krejčíř

"Když Krejčíř říká, že ho (Ísu) neznal nebo sotva znal, rozhodně lže," řekl dnes ale EWN vyšetřovatel Paul O'Sullivan. 

O'Sullivan nařkl i některé policisty

Ísá a Krejčíř prý byli pravidelně vídáni spolu v minulých dvou letech. Kromě toho Ísovi přátelé v rozporu s Krejčířovým vyjádřením popsali zavražděného jako "flamendra". 

Krejčíř podle O'Sullivana důsledně popírá své zapojení do podobných incidentů, a to navzdory jasným spojitostem. 

"Proč Radovan Krejčíř popřel, že by měl něco společného s Uwem Gemballou? Proč popřel, že měl něco společného se smrtí Lollyho Jacksona? Co myslíte, že tito chlápci udělají? Přijdou snad a řeknou: Ano, to jsem byl já, zavřete mě?" řekl O'Sullivan. 

Připomněl tak dva případy, v nichž je Krejčíř v jihoafrických médiích spojován s vraždami podnikatelů a lidí z podsvětí, s nimiž měl český podnikatel osobní či "podnikatelské" vztahy. Podle EWN je Krejčíř považován za podezřelého v pěti případech vražd, policie mu ale dosud nic neprokázala. 

O'Sullivan také obvinil některé policisty z toho, že věděli o Ísových aktivitách, nic ale proti nim nepodnikli. "Jsou to špatní policajti. Problém je, že Krejčíř má řadu policistů na své výplatní listině," prohlásil. 

Další vyšetřovatel Chad Thomas řekl, že spojitost mezi Krejčířem a Ísou je očividná. "Co asi tak Sam dělal, když vyšel z hotelu za Radovanovou zastavárnou v tu (sobotní) ranní hodinu, když bydlí necelé tři kilometry odtud?" 

V případu sobotní vraždy Sama Ísy nebyl zatím nikdo zatčen, napsal server EWN. 

Tagy: uprchlík kauza Krejčíř

Zdroje: ČTK