Jihoafrický soud se začne znovu zabývat vydáním Krejčíře

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Soud v Jihoafrické republice se v pondělí opět bude zabývat žádostí o vydání uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře do České republiky. Podnikatel je v JAR od roku 2007, kdy tam přijel na falešný pas ze Seychel. V Česku byl loni na podzim nepravomocně odsouzen k 11 letům vězení. Jak řekla Nicol Adamcová z české ambasády v JAR, na slyšení se předpokládá osobní účast Krejčíře. 

Poslední slyšení týkající se extradice se u soudu v Kempton Park konalo letos 12. února. Krejčíř byl tehdy znovu formálně zatčen, ihned byl ale propuštěn na kauci 20.000 randů (43.200 korun) a soudce vydávací řízení odložil právě na 6. květen s tím, že musí počkat na příslušné dokumenty. 

Jihoafrické soudy projednávaly žádost České republiky o vydání Krejčíře již v minulosti. V roce 2008 soud v Johannesburgu rozhodl, že Čecha k trestnímu stíhání zpět do vlasti nevydá. Rozhodnutí tehdy zdůvodnil i tím, že mnoho činů, kvůli nimž je Krejčíř stíhán v České republice, není v JAR trestných. Verdikt tehdy nebyl pravomocný a soud vyšší instance případ před třemi lety poslal zpět k nižšímu soudu. 

Krejčíř chce v africké zemi zůstat a požádal zde o politický azyl. Místní úřady mu ho ale odmítly udělit. Český podnikatel se proti tomuto rozhodnutí odvolal. Krejčířův obhájce Mike Hellens tvrdí, že projednávání žádosti o vydání jeho klienta je „ztrátou času“ právě kvůli tomu, že se ještě nedořešila jeho žádost o azyl. 

Kauza Krejčíř je médii ostře sledovaná

Jihoafrické servery si Krejčířova případu všímají a o každém novém posunu informují. Letos v únoru psaly právě o odložení vydávacího řízení, předtím o jeho odsouzení v Česku, o jeho žádosti o azyl, ale i o jeho soukromí a údajné aféře s místní modelkou Marissou Christopherovou. 

Krejčíř unikl české policii při domovní prohlídce v roce 2005. Loni byl uznán vinným z více než půlmiliardového daňového úniku a dostal, zatím nepravomocně, souhrnný jedenáctiletý trest vězení. I v Jihoafrické republice se podnikatel objevil před soudem už několikrát - kvůli údajnému pojistnému podvodu a účasti na ozbrojené loupeži. Úřady ale nakonec obvinění v obou případech stáhly kvůli nedostatečným důkazům. Místní média ho spojují i s několika vraždami podnikatelů a lidí z podsvětí, policie ale Krejčířovi nic nedokázala. 

Krejčíř byl podezřelý v kauze ozbrojené loupeže

Kvůli údajné ozbrojené loupeži byl Krejčíř zadržen loni v únoru a strávil téměř týden ve vazbě. Spolu s dalšími dvěma muži údajně v říjnu 2011 přepadl obchod s elektronikou v Pretorii. Podle českého podnikatele ale šlo o pouhou mstu jihoafrického ministra policie Nathiho Mthethwy. Krejčíř ho totiž zažaloval kvůli domovní prohlídce, kterou policie v jeho sídle v Bedfordview v Johannesburgu podnikla v březnu 2011. 

„Vždycky jsem říkal, že to byla pomsta. Jak by se tam jinak mohli jen tak najednou v sobotu odpoledne objevit a zadržet mě bez jakéhokoli důvodu?“ prohlásil před soudem v Pretorii loni v říjnu, když byl zproštěn obvinění. „Jsem šťastný a spokojený. Všechno prokonzultuji se svými právníky a rozhodneme se, co podnikneme dál,“ citoval ho server news24.com. 

Jeho advokát se tehdy pozastavoval zejména nad tím, že policie trio zatkla až čtyři měsíce po loupeži. „Ozbrojená loupež je velmi vážným trestným činem, po kterém následuje okamžitá akce od policie. Oni se rozhodli ty tři muže zadržet teprve poté, co ministr dostal obsílku,“ uvedl obhájce Hellens.

Tagy: jar kauza Krejčíř

Zdroje: ČTK