Jestřáb Netanjahu zavítal do Prahy. Projedná s Nečasem spolupráci

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přiletěl do Prahy na dvoudenní návštěvu, spolu s ním dorazilo i sedm členů jeho vlády. Ministři izraelské vlády zasednou k jednání s premiérem Petrem Nečasem a českými ministry. Obě strany společné zasedání považují za důkaz mimořádných vztahů, takové schůzky nebývají časté. Česko je v EU na straně největších spojenců Izraele.

Protože předseda izraelské vlády patří k velmi střeženým zahraničním politikům, platí v Praze zvýšená bezpečnostní opatření. O ty se stará na 500 policistů. Dopravu v ulicích však návštěva naruší jen málo, a to při průjezdech kolony delegace.

Netanjahu byl v ČR loni v dubnu. Nečas byl pak v září v Jeruzalémě. Právě tam s Netanjahuem dohodl společné setkání některých členů vlád. Cílem nynější návštěvy má tak být projednání dalších možností spolupráce.

Projekty a experimentální vývoj

Šéf izraelské diplomacie Avigdor Lieberman se setká se svým protějškem Karlem Schwarzenbergem, sdělilo ministerstvo zahraničí. Hovořit budou o vývoji mírového procesu mezi Izraelem a Palestinou či bezpečnosti v regionu. Podepíší také prohlášení, které řeší například pravidelná setkávání Česko-izraelského fóra.

Český ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) bude se svým kolegou Moše Kahlonem jednat o čtyřech tématech. Zaměří se na sociální služby, ochranu ohrožených dětí, důchodový systém a postavení zdravotně postižených. Ministr bytové výstavby Ariel Attias se setká s ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským, v tomto případě se bude jednat o první informační schůzku.

Ministr školství Petr Fiala má hovořit s ministrem vědy Danielem Herškovicem. Ve školství podepsali již dříve ministři obou států rezortní dohodu k programu Gesher/Most. V rámci něj spolupracují české a izraelské firmy na výzkumných projektech a experimentálním vývoji. Výsledky přitom musejí být využitelné v komerční sféře.

Členy Netanjahuovy delegace jsou ještě ministr průmyslu, obchodu a zaměstnanosti Šalom Simhon, šéf resortu dopravy Jisrael Kac a ministryně kultury a sportu Limor Livnatová.

Tagy: Praha vztahy návštěva premiér Izrael

Zdroje: ČTK