Ještě než vyrazil do centra Lutychu, zabil svou hospodyni

- Aktuality autor: Michal Polák

Na čtyři dnes prokurátorka v Lutychu snížila počet obětí střelce, který v úterý řádil v centru tohoto východobelgického města. Na tiskové konferenci podle agentury AFP vysvětlila, že 75letá žena, kterou původně vyšetřovatelé prohlásili za mrtvou, je stále v péči lékařů. Je prý ve velmi vážném stavu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle současných informací tak 33letý Nordine Amrani nejdříve zabil svoji hospodyni. Její tělo policisté našli v kůlně nedaleko místa, kde bydlel. Pak vyrazil do centra, kde ze střechy malého pekařství začal po lidech na rušném náměstí svatého Lamberta házet granáty a střílet do nich. Jeho řádění si vyžádalo další tři lidské životy, šlo o 17měsíční batole a dva teenagery. Na 125 lidí utrpělo zranění. Nakonec Amrani spáchal sebevraždu, zastřelil se revolverem. Asi 40 lidí muselo vyhledat lékařskou pomoc, protože byli v šoku.

Útok na několik hodin zcela ochromil centrum jednoho z největších belgických měst, lidé zůstali uvěznění v kancelářích, protože policie celý prostor uzavřela.

Lutyšská policie Amraniho dobře zná, několikrát byl ve vězení za prodej drog, přechovávání zbraní a kradeného zboží, podle některých vyšetřovatelů i za mravnostní delikty. "Šlo o delikventa, někoho, jehož životem se táhly problémy," řekl v rádiu La Premiere prokurátor Cedric Visart de Bocarme. Vyšetřovatelé zatím nemají jasno v tom, co Amraniho k úternímu činu přivedlo, žádný dopis na rozloučenou nezanechal. Původně měl v úterý jít v centru k výslechu na policii.

Zdroje: ČTK