Jemenští šíité odmítli příměří. Krvavé boje pokračují

- Aktuality autor: pal

Představitelé šíitských povstalců v Jemenu odmítli příměří, které vyhlásila koalice států vedená Saudskou Arábií. Období klidu zbraní mělo platit už krátce před nedělní půlnocí. Boje v Jemenu pokračují. 

Z mnoha oblastí Jemenu jsou hlášeny násilné akce

Z mnoha oblastí Jemenu jsou hlášeny násilné akce,zdroj: Profimedia.cz

Boje jsou hlášeny u základny Anad, který leží asi 50 kilometrů severně od Adenu. Je považovaná za strategické místo pro zajištění přístupu do přístavu. Osvobození většiny Adenu oznámily Hádího jednotky a Saúdská Arábie už minulý týden.

Jde o jejich největší bojové vítězství od konce března, kdy do bojů vstoupila Saúdská Arábie a několik dalších arabských zemí, jež bombardují pozice šíitů, za nimiž stojí Írán a také bývalý prezident Alí Abdalláh Sálih.

Odmítnutí příměří rozpoutalo novou vlnu násilí

Násilí je hlášeno také z hlavního města Saná. Pod autobusem tam vybuchla bomba a zabila tři lidi. Koaliční letadla v noci na dnešek bombardovala šíity v blízkosti Saná.

Saúdská Arábie v sobotu ohlásila jednostranně humanitární příměří, které má umožnit dopravit pomoc k civilistům. Platit má začít o půlnoci místního času (ve 23:00 SELČ) a trvat má pět dní.

Abdal Málik Húsí, který stojí v čele šíitských povstalců, příměří odmítl. "Bitva pokračuje, válka nekončí," napsal na Twitteru. Podle něj by klid zbraní využili především další účastníci konfliktu, jako jsou radikálové z Al-Káidy nebo z organizace Islámský stát.

Boje v Jemenu si za čtyři měsíce vyžádaly na 3500 obětí a pomoc potřebuje až 80 procent obyvatel. Postižený je zejména Aden, kde chybí potraviny, léky i pohonné hmoty.

Tagy: zahraničí Jemen boje s Islámským státem války a ozbrojené konflikty konflikt v Jemenu

Zdroje: ČTK