Jemenský prezident vyjednává s opozicí, slíbil referendum o ústavě

- Aktuality autor: red

Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih dnes slíbil ústavní změny a zavedení nového volebního systému. Opozice jeho návrhy okamžitě odmítla jako nedostatečný.

V jemenských městech se téměř každodenně konají protesty, jimiž si Jemenci chtějí vynutit prezidentovo odstoupení a širší politické reformy.

Sálih dnes v projevu před svými stoupenci shromážděnými na fotbalovém stadionu řekl, že navrhuje, aby se v budoucnu v parlamentních volbách rozhodlo o parlamentní většině, ta by pak sestavovala vládu a parlament volil prezidenta. Lidé by se ke změnám měli vyjádřit v referendu, které chce Sálih uspořádat do konce roku nebo začátkem roku příštího.

Opozice: Je pozdě

Prezident také přizval oponenty do vlády národní jednoty, která změny připraví. Nepočítá prý ale s tím, že opozice tento návrh přijme.

Mluvčí opozice řekl, že prezident s návrhem přišel moc pozdě. Jeho oponenti prý stále trvají na tom, aby odstoupil. To Sálih v minulosti odmítl, ale slíbil, že ve volebním roce 2013 už o další mandát usilovat nebude. Jemenu vládne 32 let.

Dnes také prohlásil, že hodlá "nadále chránit" účastníky manifestací bez ohledu o to, zda půjde o odpůrce nebo stoupence jeho režimu. Při demonstracích, které trvají několik týdnů, zahynuly tři desítky Jemenců.

Sálih slíbil decentralizaci země

Jemen je republikou, které vládne prezident, opozice od začátku nepokojů žádá zavedení parlamentního systému. Nyní má prezident rozsáhlé pravomoci a také vládu tvoří hlavně jeho političtí spojenci.

Sálih v projevu dále slíbil decentralizaci země. Jemen je nejchudší zemí Arabského poloostrova a politickou situaci komplikuje trvalá touha jihu po autonomii a spory s šíitskými kmeny na severu. Sjednocen je od 90. let. V minulosti byl jih pod nadvládou Británie, sever ovládalo Turecko.

V Saná ve středu lidé protestovali před univerzitou proti zásahu, při němž policisté v úterý zabili jednoho člověka. Demonstranti sestavili seznam 13 politiků a policejních velitelů, kteří jsou za úterní útok odpovědní. Je mezi nimi i prezidentův syn a ministr vnitra.

Tagy: Saná Jemen

Zdroje: ČTK