Jemen zahraničí vojáky k boji proti Al-Káidě nepřijme

- Aktuality autor: red

Jemenské armádní jednotky dopadly poblíž Saná údajného místního vůdce Al-Káidy a zatkly tři osoby, které byly při jiném zátahu zraněny v pondělí. Jemen ovšem nechce připustit vojenskou intervenci cizích zemí.

Jemen tento týden zahájil v několika provinciích útoky na teroristy, kteří kromě jiného hrozili atentáty na zahraniční ambasády. Ačkoli je bezpečnostní situace v Jemenu problematická, jemenský ministr zahraniční abú Bakr Abdalláh Kirbí řekl, že Saná nepřipustí přímou vojenskou intervenci USA nebo jiných zemí. 

"Otázka operací cizích vojsk na jemenském území je velmi citlivá," řekl. V Jemenu nyní působí američtí vojáci, kteří cvičí jemenské protiteroristické jednotky. Kirbí řekl, že Jemen souhlasí s příchodem dalších instruktorů, ale "nikoho jiného". "Přímá intervence věci komplikuje," prohlásil. 

Washington chce zvýšit pomoc Jemenu pro boj proti terorismu, ale zatím popírá, že uvažuje o nasazení svých jednotek na tomto území. 

Při honu na radikály byli zadrženi údajně členové buňky, která stála za teroristickou hrozbou, jež vedla k uzavření ambasády USA a několika evropských států. Mezi dopadenými je podle agentur také hledaný vůdce Al-Káidy Muhammad Ahmad Hanak a jeden z jeho příbuzných. Dva ze členů Al-Káidy byli od začátku týdne zabiti. 

Kvůli blíže nespecifikované teroristické hrozbě byly v neděli uzavřeny ambasády USA a Británie, později také zastupitelské úřady Francie, Japonska a Španělska. Spojené státy po dvou dnech své velvyslanectví v úterý opět otevřely. Ve středu tak učinily i Francie a Británie. 

Znásobený tlak na Al-Káidu v Jemenu souvisí s prosincovým pokusem nigerijského atentátníka Umara Farúka Abdal Mutallaba vyhodit do vzduchu letadlo na lince Amsterodam-Detroit. Mutallab studoval v Jemenu a prodělal tam údajně také teroristický výcvik. Není ale jasné, jak se v prosinci z Jemenu bez potíží dostal, když měl od září propadlé vízum. 

Podle nejmenovaného pracovníka jemenské bezpečnosti přijel třiadvacetiletý Mutallab do Jemenu loni v půlce srpna na kurz arabštiny. Studoval na jedné škole v Saná. Jeho povolení k pobytu vypršelo 17. září, ale škola mu je pomohla o týden prodloužit. 24. září pak odjel v taxi na letiště, ale tam prý přesedl do jiného auta a odjel neznámo kam.

Na letišti se znovu objevil 7. prosince. Měl rezervován let do Dubaje, ale změnil si destinaci na Addis Abebu. Úřady teď vyšetřují, jak prošel pohraniční kontrolou na letišti s prošlým vízem. 

K útoku na americké letadlo se přihlásila Al-Káida a zdůvodnila to jako odpověď na americkou agresi na Arabském poloostrově. 

Mutallab je synem bohatého nigerijského bankéře a několik měsíců loni strávil v dubajské odbočce australské Wollongongské univerzity. V půlce roku ale přestal na kurzy docházet a v srpnu se pak objevil v Saná. Jeho tamní spolužáci ho popsali jako klidného a zdvořilého samotáře. Ředitel školy ale řekl, že "tato osoba poškodila obraz islámu". "Islám není teroristické, ale mírové náboženství," prohlásil.

Tagy: terorismus al-kaida Jemen

Zdroje: ČTK