Jednotné Rusko připravuje čistku, jako za starých časů

- Aktuality autor: Jakub Konečný

V ruské vládní straně Jednotné Rusko začala v důsledku několika nedávných skandálů zevrubná prověrka funkcionářského aktivu, zejména těch členů strany, kteří chtějí kandidovat v zářijových komunálních volbách nebo mají jakýkoli vztah ke stranickým financím. Oznámil to dnes ruský list Izvestija s odvoláním na zdroje ze stranického vedení. Není prý vyloučeno, že prověrka skončí čistkou. 

Vladimir Putin při projevu.

Vladimir Putin při projevu.,zdroj: suomenkuvalehti.fi

Oficiálně se uvádí, že jde o rutinní záležitost, běžnou před každými volbami. V kuloárech se ale hovoří o tom, že nynější prověrka svým rozsahem a důkladností překonává ty minulé. Strana chce prý předejít skandálům a musí se i za cenu čistek zbavit lidí, kteří kazí její dobré jméno.

Bezprostředním podnětem k prověrkám byly podle Izvestijí dvě aféry, které nedávno okupovaly první strany ruského tisku. První z nich byla kauza bývalého místopředsedy Ruského olympijského výboru Achmeda Bilalova, který byl obviněn z předražené výstavby skokanského komplexu pro olympijské hry v Soči. Z plánovaných 1,2 miliardy rublů (přes 744 milionů korun) se náklady na areál vyšplhaly na osm miliard (zhruba pět miliard korun). Nyní je Bilalov na léčení v Německu a tvrdí, že v Rusku byl ohrožován na životě. V jeho krvi a moči údajně lékaři našli stopy arzénu a molybdenu.

Ještě větší skandál se minulý týden strhl kolem starosty dagestánské metropole Machačkaly Saida Amirova, který je prý po čečenském prezidentovi Ramzanu Kadyrovovi druhým nejmocnějším mužem severního Kavkazu. Amirov byl zadržen pro podezření, že v roce 2011 zorganizoval vraždu jednoho vysoce postaveného vyšetřovatele. Starosta stál nejen v čele Machačkaly, ale byl i šéfem tamní odbočky Jednotného Ruska. Ta se za něj v jeho nynější kriminální kauze dokonce postavila.

Lidí podobného ražení se podle Izvestijí chce strana za každou cenu zbavit. Pečlivou kontrolou prý projdou všichni, kdo se chtějí ucházet o kteroukoli z volitelných funkcí v místní, republikové i oblastní politice. Kontroloři zkoumají jejich minulost, jejich konta a majetek v zahraničí. V případě potřeby prý požádají o spolupráci ruskou kontrarozvědku FSB.

Podle Izvestijí je ale pravděpodobné, že obětí kontroly budou jen méně významní jednotlivci. Kdyby se Jednotné Rusko začalo skutečně zabývat prověrkou svých funkcionářů, dospělo by k šokujícím výsledkům.

Tagy: Rusko diktatura cenzura totalitní režim političtí vězni Jednotné Rusko čistka

Zdroje: ČTK