Jednatel Verdany Sedlařík má jít na 5 let do vězení

- Aktuality autor: Danica Klein

Krajský soud ve Zlíně dnes uložil pět let vězení jednateli společnosti Verdana z Bystřice pod Hostýnem Robertu Sedlaříkovi za daňové úniky při obchodování s lihem. Zároveň mu na šest let uložil zákaz činnosti. Verdana je výhradním distributorem Likérky Drak pro Českou republiku. 

Robert Sedlařík

Robert Sedlařík,zdroj: Policie ČR

Devětatřicetiletý muž podle obžaloby připravil stát na spotřební dani z nelegálního lihu o více než 12 milionů korun. Svou vinu odmítl, hrozilo mu až deset let vězení. Sedlařík je stíhán i v kauze metanol. 

Státní zástupce olomouckého vrchního státního zastupitelství Michal Galát Sedlaříka obžaloval ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Podle něj měl muž ve zlínském skladu přes 42.000 litrů lihu, ke kterému nevedl řádnou účetní evidenci a nepřiznal a nezaplatil z něj spotřební daň. Sedlařík již dříve uvedl, že se necítí vinen. Ve středu u soudu odmítl vypovídat, dnes uvedl, že celý život řádně pracoval a nikdy neměl problémy s distribucí. Zboží prý nakupuje už se spotřební daní. U soudu to dnes potvrdil jednatel likérky Drak Pavel Čaniga. Ve skladu údajně bylo asi jen 20 palet dodaných společností Vapa Drink, k nimž prý neobdržel doklady. V tomto zboží byl objeven metanol. 

Jméno firmy Verdana se stalo známým loni v říjnu poté, co Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala distribuci 56.360 litrů lihovin údajně z produkce Likérky Drak nalezených v neregistrovaném skladu v lokalitě Rybníky ve Zlíně. Provozovala ho Verdana. Lahve a šestilitrové barely nebyly označeny výrobní šarží, nebylo možné určit původ alkoholu. Sedlařík tehdy uvedl, že některé šarže byly nečitelné a budou opraveny. 

Rozbory později prokázaly, že lahve označené jako Tuzemák Likérky Drak obsahují 50 procent jedovatého metanolu. Ve skladu bylo k distribuci připraveno 7600 lahví o obsahu 0,42 litru. Sedlařík byl později obviněn z ohrožování zdraví závadnými potravinami a je jedním z 31 lidí, kteří figurují v hlavní větvi metanolové kauzy. 

Tagy: vězení likérka Drak Kauza metanol Verdana

Zdroje: ČTK