Jednání ve sporu Řápkové s ZČU odvoláno pro ´podjatost soudců´

- Aktuality autor: red

Krajský soud v Plzni odvolal středeční jednání o žalobě primátorky Chomutova Ivany Řápkové (ODS) proti Západočeské univerzitě v Plzni (ZČU).

Důvodem je vznesená námitka proti podjatosti soudců, která se musí nejprve vyřešit. Teprve poté, zhruba do měsíce, bude stanoven nový termín jednání. Řekla to místopředsedkyně soudu pro občanskoprávní úsek Eva Vydrová. Odmítla ale říct, která ze stran námitku podala. 

Spor Řápkové s univerzitou se vede jako občanskoprávní. Primátorka školu zažalovala loni v listopadu za výroky zpochybňující její studium na právech, které ovšem byly jen shrnutím objektivních faktů a pochybností. Po škole žádá omluvu a také milion korun. 

Žalobu Řápkové měl začít řešit soud ve středu. Nařízena byla nejprve takzvaná příprava, která má zrychlit řešení sporů. Pokud by se obě strany nedohodly na smíru, vyplynul by z ní termín soudního státní. Středeční jednání se mělo odehrát za zavřenými dveřmi jako neveřejné. 

Spor Řápkové se ZČU je první, který se dostává před soud v souvislosti se skandály na plzeňských právech. Vydrová potvrdila, že na plzeňském krajském soudu je ještě druhá občanskoprávní žaloba na ZČU a to ze strany bývalého předsedy akademického senátu plzeňských práv Daniela Teleckého, který je zastáncem bývalého vedení a veřejně se mnohokrát postavil za exproděkana Milana Kindla, jenž bývá označován za hlavního aktéra skandálů na plzeňských právech. 

Podle Nejvyššího správního soudu může krajský soud v Plzni za dodržení určitých podmínek řešit případy, které souvisejí s Právnickou fakultou ZČU. Vyplývá to z únorového verdiktu, který se týkal neúspěšného uchazeče o studium v Plzni. Vedení krajského soudu navrhlo NSS, aby případ delegoval do Českých Budějovic. Někteří soudci z Plzně totiž na právnické fakultě učí. NSS návrhu nevyhověl. Podle NSS je v Plzni dostatek soudců, kteří mohou složit nestranný senát. Ti, kteří mají přímé vazby na fakultu, by ovšem podobné případy řešit neměli. 

Nový termín jednání kauzy Řápková versus ZČU by měl být stanoven do měsíce. "Příprava je neformální jednání soudu, kde se odstraní případné vady a eventuálně se doplňují tvrzení," vysvětlila Vydrová. Účast obou stran sporu na jednání "není vynutitelná". Institut přípravy, který slouží ke zrychlení řešení sporů, byl zaveden loni v červenci. Soudce zjistí stanoviska obou stran, navrhované důkazy a podobně. Samotné jednání by se pak mohlo konat i na jedno stání. 

Na údajné nejasnosti kolem studia chomutovské primátorky upozornil šéf NSS Josef Baxa, do jehož semináře měla v letech 2003 a 2004 chodit. Nepřišla prý ani jednou, i na katedře trestního práva byly kolonky u jejího jména prázdné. Přesto měla v elektronickém systému zapsané tři zápočty a zkoušku. Řápková to později odůvodnila tím, že jí zápočty a zkoušku dal už zemřelý učitel Jiří Pipek. Proti tomu se ohradili nejen kantoři na škole, kteří vyloučili, že Pipek takové zápočty uděloval, ale i Pipkova manželka. Dle záznamů v diáři její muž v termínech, kdy měl primátorku zkoušet, v Plzni nebyl. 

Řápková v žalobě poukazuje na to, že je osobou veřejně činnou a že zásah do jejích osobnostních práv je proto obzvlášť citelný. Podle ní nepravdivá tvrzení univerzity by mohla vést až k jejímu vyřazení z veřejného života. Řápková chce na jaře kandidovat za ODS do sněmovny.

Tagy: soud Plzeň Chomutov primatorka

Zdroje: ČTK