Jednání tripartity: Zaměstnavatelé odmítli vládní penzijní reformu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Zaměstnavatelé na pátečním jednání tripartity odmítli návrh penzijní reformy předložené vládou. Kabinet při jednání připustil změny v sociální reformě.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka je potřeba především udělat úpravy ve státním důchodovém pilíři a současném penzijním připojištění. Druhý pilíř, tedy v současnosti vládou připravované spoření, je podle zaměstnavatelů zbytečný. 

Zaměstnavatelé v druhý pilíř důvěru nemají

"Nezpochybňujeme nutnost penzijní reformy, zaměstnavatelé ovšem v této fázi v druhý pilíř důvěru nemají. U státního pilíře je třeba udělat analýzu, jak se bude vyvíjet demografie, a zaměřit se na otázku sazeb," řekl Hanák po pětihodinovém jednání. 

Tripartita se na pátečním jednání také shodla, že bude spolupracovat na reformních krocích v sociální oblasti. Dohoda je významná tím, že se partneři vrátili k jednacímu stolu potom, co z minulého jednání odbory demonstrativně odešly. 

Dohodli jsme se, že budeme jednat

Do poloviny června se chtějí odbory, zaměstnavatelé a vláda dohodnout na zněmí sociálních zákonů tak, aby je mohla projednat sněmovna.

Takzvanou první část sociální reformy v podobě tří zákonů ve středu schválila vláda. S předlohami ale nesouhlasí odbory ani Svaz měst a obcí, důvodem je, že podle nich zhorší nová legislativa dostupnost služeb pro občany a také může ohrozit tisíce pracovních míst. 

Tripartita se také shodla, že partneři budou jednat i o daňové reformě. Do konce května by měli účastníci jednání dostat paragrafované znění.

Tagy: Vláda reformy tripartita zaměstnavatelé

Zdroje: ČTK