Jednání o řeckých dluhopisech se schyluje k závěru

- Aktuality autor: Danica Klein

Jednání o výměně dluhopisů mezi řeckou vládou a soukromými věřiteli Řecka budou dnes podle řeckého vládního zdroje pokračovat jen telefonicky. V pátek rozhovory skončily bez dohody, oznámil pozdě večer řecký ministr financí Evangelos Venizelos.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Za soukromé věřitele vedou jednání zástupci Ústavu pro mezinárodní finance (IIF), tedy lobbistická skupina hájící zájmy bank a dalších finančních institucí, které tvoří drtivou většinu soukromých věřitelů.

"Jednotlivé prvky bezprecedentní dobrovolné dohody do sebe začínají zapadat," uvedlo prohlášení, které po jednání vydal IIF. "Nyní nastal čas k rozhodným krokům...a k finalizování této historické dohody, která přispěje k ekonomické stabilitě Řecka, eurozóny a světové ekonomiky," dodává prohlášení. "Atmosféra při rozhovorech je dobrá. Pokračují dnes a doufáme, že budou uzavřena velmi brzy," řekl v noci na dnešek řeckému rozhlasu mluvčí řecké vlády Pantelis Kapsis.

Splatnost kolem 30 let

Šéf IIF a vedoucí vyjednávajícího týmu s Řeckem Charles Dallara však dnes odletěl z Atén do Paříže a rozhovory mají pokračovat po telefonu, uvedla agentura AFP s odvoláním na zdroj řeckého ministerstva financí. Dohoda podle komentátorů tak těžko bude dosažena během dneška.

Podle agentury Reuters jednání směřují k tomu, že nové dluhopisy budou mít progresivní úrok, jehož průměr se bude pohybovat kolem čtyř procent. Splatnost nově vydaných cenných papírů bude kolem 30 let, uvádí zdroje Reuters.

Banky se ztrátám z řeckých dluhopisů nevyhnou tak jako tak, jednání mají pouze upřesnit, jak velká ztráta to bude. O tom rozhodne právě úrok, k němuž jednání dojdou. Podle Reuters by úrok 3,5 procenta zhruba znamenal, že by věřitelé odepsali kolem 70 procent dluhu.

Dohoda do pondělního setkání ministrů financí

Státní dluh Řecka přesahuje 350 miliard eur (asi 8,9 bilionu Kč), z toho na banky připadá kolem 200 miliard eur. Jednání se vedou o odpuštění asi poloviny dluhů, které drží banky, to je asi 100 miliard eur.

Řecko nemá na další jednání moc času, 20. března má totiž splatit velkou část státního dluhu v objemu asi 14,5 miliardy eur (zhruba 367 miliard Kč). Už teď je jasné, že na to nebude mít peníze. Do té doby už proto musí mít zajištěný druhý záchranný úvěr za 130 miliard eur (asi 3,3 bilionu Kč), který si země loni v říjnu dohodla s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

Řecko proto chce dosáhnout dohody do pondělního setkání ministrů financí eurozóny, aby se získal jejich souhlas a pak aby se stačily do března vyřídit všechny podklady pro uvolnění této pomoci.

"Najisto nebudeme vědět nic do pondělí," řekl Reuters bankovní zdroj blízký jednáním. "Ministři eurozóny posoudí návrh a řeknou, zda máme dohodu. Pokud řeknou, že ne, musíme se vrátit k jednacímu stolu," dodal zdroj.

Tagy: Euro dluhopisy Řecko věřitelé unie

Zdroje: ČTK