Jednání o odposleších Béma a Janouška je přerušeno kvůli sporu

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) dnes přerušila hned na začátku jednání o odposleších exprimátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška.

Důvodem byl spor o účast člena komise, poslance Věcí veřejných Davida Kádnera, který dříve pracoval v bezpečnostní agentuře ABL. Věc by měla řešit sněmovna, řekl člen komise David Vodrážka (ODS).

O to, aby jednání opustil, žádal Kádnera předseda komise Richard Dolejš (ČSSD). Kádner to podle Vodrážky odmítl a jednání komise bylo přerušeno. "Radost z toho určitě nemám, myslím, že daleko víc by nás měly zajímat informace, co se opravdu stalo, než to, jestli někdo teoreticky může být nebo nemůže být ve střetu zájmů," uvedl Vodrážka. 
Ředitel BIS Jiří Lang prý řekl na jednání komise v podstatě jen "dobrý den a nashledanou". Komise ale odtajnila písemnou informaci od BIS, kterou dostala v pátek. Novináři by ji údajně měli dnes dostat.

Čtěte také: Bém byl odvolán z protidrogové komise!

Pět let staré odposlechy, které zveřejnila Mladá fronta Dnes, ukazují Janouškův vliv na tehdejší dění na magistrátu. Janoušek podle nich spolurozhodoval o prodeji majetku metropole nebo o územním plánu. Obsahem odposlechů telefonátů se zabývá policie. 
Odposlechy údajně pořídila BIS. O dva roky později prý unikly do ABL, kterou tehdy vlastnil nynější šéf poslanců VV Vít Bárta.

Bém kvůli aféře pozastavil členství v ODS. Podle vedení občanských demokratů by měl složit i poslanecký mandát.

Tagy: janoušek odposlechy přerušení Bém

Zdroje: ČTK