Jeden z Máchových prvotisků Máje z roku 1836 bude k mání za 120 000 korun

- Magazín autor: Lucie Hyblerová

Ve čtvrtek propukne v pražském Průmyslovém paláci veletrh Svět knihy. Bude zde nejen k vidění, ale přímo ke koupi originál jednoho z prvních výtisků slavného Máchova Máje vydaného roku 1836. Tuto raritu bude prodávat antikvář Dan Kurovec za 120 000 korun.

Socha K. H. Máchy

Socha K. H. Máchy,zdroj: Profimedia.cz

Karel Hynek Mácha ji vydal vlastním nákladem v roce své smrti, dobová česká kritika však báseň odsoudila. Již následující generace jej ale vzala za svůj jako klenot české poezie a v tragické době po mnichovském diktátu byl Mácha veleben jako génius a symbol naděje českého národa. A poté snad každý český básník či literát cítil potřebu se vyslovit k hlavní máchovské otázce po smyslu života. 

Máj byl vydán 23. dubna 1836. Všech 600 výtisků se údajně brzy rozprodalo. Podle antikváře, k němuž se útlá knížečka dostala prostřednictvím odkupu pozůstalosti, jde o sběratelský kousek, který pravděpodobně zájemce najde. "Pokud ne, nevadí, s časem jedině nabyde na hodnotě," řekl Kurovec. Sám si prý historický unikát ponechat nechtěl, není sběratelem, stačil mu dočasný kontakt s knížkou, "vzpomínku na ni vám nikdo nevezme", říká. 

Romantická báseň Máj plná lyrických a reflexivních pasáží je vystavěna na protikladu smrti hrdinů a oslavy přírody, necitelné k lidskému zoufalství. V závěru básně se vypravěč srovnává s hlavním hrdinou, s jeho zkušenostmi i pocity. Mácha zde vyzpíval všechny bolesti své duše, zraněné zklamanou láskou, beznadějností zániku, pochybnostmi o životě posmrtném, smutkem nad marností všeho či steskem po uplynulém mládí. 

Tagy: literatura český spisovatel

Zdroje: ČTK