Je to definitivní: Polsko Polanského do USA nevydá

- Aktuality autor: roj

Režisér Roman Polanski si může oddychnout, Polsko ho ke stíhání do Spojených států nevydá. Krakovský prokurátor rozhodl, že se proti říjnovému verdiktu neodvolá, rozsudek tak nebyl právní moci. Rozhodnutí Polska je tak už definitivní. 

Režisér Roman Polanski

Režisér Roman Polanski,zdroj: Profimedia.cz

Soud v Krakově dospěl na konci října k závěru, že vydání Polanského by bylo v rozporu s polskými zákony a poškodilo by práva dvaaosmdesátiletého režiséra, herce a producenta.

"Analýza důkazů shromážděných v tomto případu opravňuje k závěru, že postoj soudu k zamítnutí vydání Romana Polanského úřadům Spojených států je správný," uvedla dnes v prohlášení krakovská odvolací prokuratura, na jejíž postoj se čekalo s uzavřením celého případu.

Americká justice žádala vydání Polanského kvůli sexuálnímu styku s nezletilou, jehož se dopustil v Kalifornii před 38 lety.

Režisér při procesu v USA sex s tehdy třináctiletou dívkou přiznal, trval ale na tom, že nešlo o znásilnění, nýbrž o pohlavní styk, se kterým dívka souhlasila. V USA je ale sex s nezletilci považován za znásilnění.

Jeho tehdejší sexuální partnerka mu později veřejně odpustila.

Polanski si v roce 1977 po dohodě odpykal trest 42 dnů vězení. Následující rok ale ze země uprchl v obavách z dlouholetého trestu, který mu hrozil vzhledem k tomu, že kalifornský soudce chtěl případ znovu projednat.

Polanski žije střídavě ve Francii a Polsku a žádost Spojených států o jeho vydání už před pěti lety řešil soud ve Švýcarsku, který ji nakonec zamítl. Říjnový verdikt z Krakova Polanski uvítal, o pozitivním výsledku prý nikdy nepochyboval.

Tagy: znásilnění zahraničí Polsko Spojené státy justice a soudy

Zdroje: ČTK