Japonský premiér přiletěl na návštěvu Ruska, první za deset let

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Letoun s předsedou japonské vlády Šinzóem Abem dnes v podvečer místního času dosedl na letišti Vnukovo v Moskvě, kde Abe jako první japonský premiér za posledních deset let zahajuje návštěvu Ruska. Během třídenního pobytu v zemi ho mimo jiné přijme ruský prezident Vladimir Putin. Očekává se, že návštěvě budou dominovat témata týkající se obchodu a hospodářské spolupráce, spíš než vleklý územní spor o souostroví v Tichém oceánu.

Vladimir Putin

Vladimir Putin,zdroj: Mediafax

Tokio zkoumá, jak snížit náklady na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG), jehož je největším dovozcem na světě. Moskvu proto chápe jako svého strategického partnera. Rusku by naopak Japonsko mohlo financemi a technologiemi pomoci rozvinout málo osídlený východ země. 

Návštěva premiéra Abeho, jehož doprovází početná delegace podnikatelů a generálních ředitelů, by také mohla přinést pokrok v řešení teritoriálního sporu o čtyři řídce osídlené ostrovy v Tichém oceánu. Moskva souostroví nazývá Jižní Kurily a Japonsko Severní teritoria. Spor o ně vedou obě země už od druhé světové války, na jejímž konci Rusko ostrovy anektovalo. Kvůli sporu dosud obě země nepodepsaly mírovou smlouvu, která by udělala tečku za násilnostmi druhé světové války. 

"Během této návštěvy chci..., abychom se dohodli na obnovení rozhovorů ohledně podpisu mírové smlouvy," řekl podle agentury AFP Abe ruským médiím před příletem do Moskvy. 

Návštěva japonského premiéra v Rusku končí v úterý. V pondělí jej v Kremlu přijme prezident Putin. Hlavními tématy setkání budou podle Abeho možnosti posílení obchodních vztahů, investic a vývoje v oblasti energií.

Tagy: Rusko Japonsko

Zdroje: ČTK