Japonsko vypnulo jadernou elektrárnu, která leží v rizikové oblasti

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Japonský elektrárenský koncern Chubu Electric Power v sobotu vypnul poslední reaktor jaderné elektrárny Hamaoka, kterou vyřadil z provozu na žádost vlády z počátku týdne. Hamaoka leží v oblasti, v níž hrozí mohutná zemětřesení i přívalové vlny tsunami.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Preventivní odstavení si vláda vyžádala po zkušenostech s jadernou elektrárnou Fukušima, kterou přírodní katastrofa poničila 11. března. Ve Fukušimě se v sobotu zhroutil a poté zemřel jeden z pracovníků. 

Ochranný val proti tsunami

Provozovatel hamaocké elektrárny zahájil postupné vypínání trojice reaktorů v noci na pátek. Během dvou nebo tří let má navíc před komplexem vyrůst ochranný val proti tsunami. 

Podle expertů mohou prefekturu Šizuoka, v níž Hamaoka leží, v nejbližších desetiletích zasáhnout až osmistupňová zemětřesení. 

Odstavením hamaocké elektrárny reaguje Japonsko na potíže s fukušimskou jadernou elektrárnou, kterou v březnu poškodila po silném zemětřesení přívalová vlna. Japonsko má 54 jaderných reaktorů. Po březnové katastrofě v nich byly provedeny důkladné inspekce. 

Muž, který pracoval ve Fukušimě, zemřel. Prý ale ne na ozáření

Ve fukušimské elektrárně zkolaboval a poté zemřel jeden z pracovníků. Úmrtí řidiče, jenž převážel materiál, však podle provozovatele zařízení nesouvisí se zvýšenou radioaktivitou. 

Šedesátník se zhroutil z neznámých příčin a zemřel po převozu do nemocnice. Na jeho těle však nebyly zaznamenány nebezpečné dávky ozáření, ujistila dnes společnost TEPCO, která fukušimskou elektrárnu provozuje. 

Muž od pátku pracoval v budově, v níž se skladuje radioaktivitou kontaminovaná voda, která unikla z poškozených reaktorů. Nosil však ochranný oděv včetně masky a rukavic.

Tagy: Japonsko Fukušima jaderna elektrarna

Zdroje: ČTK